مرکز رشد شريف صفحه نخست

سى و پنجمين كنفرانس جهانى پارك هاى علم و فناورى در اصفهان آغاز شد

سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر علوم افغانستان، سفرای بیش از ۳۰ کشور و کارشناسان پارک های علم و فناوری ۵۰ کشور جهان در مهمانسرای عباسی اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: جمهوری اسلامی ظرفیت های علمی بالایی به ویژه در حوزه پارک های علمی و فناوری به عنوان موضوعی جدید در دنیا دارد و با توجه به جمعیت جوان کشور، بسیار موفق عمل شده است.

دکتر منصور غلامی افزود: ایران در بین کشورهای پیشرو نشان داد که در همین ایام کوتاه کمتر از دو دهه، زمینه های وسیعی را در این پارک های علمی و فناوری و حمایت از شرکت های فناور و دانش بنیان فراهم کرده است.

وی ادامه داد: ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور داریم که قدیمی ترین آن در اصفهان است، هم‌چنین تعداد قابل توجهی مراکز رشد در دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری داریم که از ایده های نو پشتیبانی می کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: امروز دانشگاه‌های ما موظف هستند در همکاری نزدیک با پارک‌های علم و فناوری، علاوه بر کمک به تامین پشتیبانی علمی و فکری، در تربیت نیروی انسانی نیز به سمت دانشگاه‌های کارآفرین حرکت کنیم تا بتوان از ظرفیت های موجود استفاده کرده و دانشجویانی تربیت شوند که ما را به هدف‌مان در خصوص فناوری نزدیک کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه بزرگترین استارتاپ خاورمیانه را داریم، گفت: سال گذشته حدود ۳۰۰ میلیون دلار فروش شرکت های نانوتکنولوژی کشور بوده است.

دکتر سورنا ستاری افزود: بیش از ۱۰۰ سال است که اقتصاد مبتنی بر نفت بر ایران حاکم است، اما طی چهار سال گذشته بر روی بحث جدیدی با عنوان اقتصاد دانش بنیان سرمایه گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه آینده اقتصاد ایران را قطعا این شرکت های دانش بنیان می سازند، اضافه کرد: نباید فراموش کرد که سیستم آموزشی در حال تغییر است، این که بگوییم مقاطع آموزشی مستقلی داریم، در آینده این مفاهیم از بین می رود. در حال حاضر آموزش تا مرگ مد نظر است.

سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در مهمانسرای عباسی اصفهان آغاز شده و تا چهارشنبه ۱۴ شهریورماه ادامه خواهد داشت.