مرکز رشد شريف صفحه نخست

خيز كشور براى كسب بازار يك ميليارد دلارى جهانى نانو/رسوخ نانو در 10 حوزه صنعتى

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه فناوری نانو در بیش از ۱۰ عرصه صنعتی به کار گرفته شده و منجر به کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش افزوده شده است، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها باید تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید سرکار در افتتاحیه سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاند به تشریح نگاه ستاد فناوری نانو در حوزه توسعه صادرات پرداخت و گفت: بر اساس سند راهبردی اول ستاد توسعه فناوری نانو، فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه صنعتی و بازار مورد توجه بود و مدتی است حرکت به سمت تجاری سازی محصولات نانویی با نگاه صادراتی را آغاز کردیم.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر تربیت نیروی متخصص و ارتقای بنیه علمی پایه حرکت ستاد توسعه فناوری نانو بود و امروز قصد داریم نقش فناوری‌های نوین در توسعه صنعتی بنگاه‌های اقتصادی را پر رنگ‌تر کنیم.

سرکار ادامه داد: بر این اساس افزایش ظرفیت سنتز و تولید مواد اولیه نانو مورد هدف است که در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد این مواد، فناوری بومی دارد و در برخی کاربردهای صنعتی به صورت انبوه تولید می‌شوند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو دومین اقدام پس از توسعه نیروی انسانی را رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود به منظور ارتقای کیفیت این محصولات دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه صنایع از قابلیت‌های این فناوری نوظهور در تولید و بهینه‌سازی محصولات استفاده نکنند، در آینده بسیاری از بازارها را از دست خواهند داد.

به گفته وی، در حال حاضر فناوری نانو در بیش از ۱۰ عرصه صنعتی به کار گرفته و منجر به کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش افزوده شده است.

سرکار با بیان اینکه در حال حاضر جغرافیای صادرات فناوری نانوی ایران، گستره وسیعی دارد؛ چراکه محصولات نانویی از ایران به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادر می‌شود، یادآور شد: اما حجم صادرات یعنی ۳۵ میلیون دلار برای محصولات مبتنی بر نانو در مقیاس جهانی قابل قبول نیست، از این رو در نظر داریم همانطور که در تولید علم نانو به جایگاه چهارم دنیا دست یافتیم و توانستیم در مقطعی از زمان به رشد سالانه ۱۰۰ درصدی دست یابیم، در زمینه اقتصاد نانو نیز این پیشرفت را تجربه کنیم و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در رابطه با فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصاد دانش بنیان، گفت: در حال حاضر در کشور چین چند خط تولید انبوه راه‌اندازی کرده‌ایم و صادرات به چین تا پایان سال ۲۰۱۷ در حدود 5.5 میلیون دلار بوده و در ۲۰ حوزه مختلف، از صادرات محصولات و فروش دانش فنی با چین همکاری می‌کنیم و کره جنوبی نیز خط تولید نانوالیاف خود را به ارزش ۳۵۰ هزار دلار از ایران خریداری کرده است.

به گزارش ایسنا، در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری مهمانانی از کشورهای آسیایی و اروپایی گردهم آمدند تا از آخرین دستاوردهای این حوزه بازدید کرده و برای افزایش توان صادراتی و رقابتی خود به بحث و تبادل نظر بپردازند.