مرکز رشد شريف صفحه نخست

اختصاص 55 درصد تسهيلات صندوق نوآورى به شركت‌هاى دانش‌بنيان حوزه سلامت

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اعلام رتبه‌بندی اولیه دانشگاه‌ها بر اساس ارزشیابی بر مبنای فناوری در نیمه دوم امسال، گفت: بیش از 55 درصد وام و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت تخصیص یافته است.

دکتر حسین وطن‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص ارائه وام و تسهیلات به فناوران با بیان اینکه از طریق دانشگاه‌ها وام و تسهیلات را به طرح‌های فناوری تخصیص می‌دهیم، اظهار کرد: به تقویت صندوق‌های پژوهش و نوآوری روی آوردیم و در حال حاضر 6 صندوق متعلق به دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت برای حمایت از طرح‌های فناوری مشغول هستند.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی افزود: در صندوق نوآوری و شکوفایی حوزه‌ای داریم که مخصوص حمایت از طرح‌های فناوری حوزه سلامت است. همچنین  در معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری نیز بودجه‌ای را برای حمایت از طرح‌های سلامت در سطح کلان داریم.

تخصیص بیش از 55 درصد تسهیلات صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت

وطن‌پور یادآور شد: بالغ بر 55 درصد وام‌ها و تسهیلات تخصیص یافته صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت بوده است.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه شیوه‌های مختلفی را برای ارائه وام و تسهیلات با بهره بسیار کم در دستور کار قرار دادیم، اظهار کرد: پروژه‌ها را متناسب با وضعیتی که دارند، مورد حمایت قرار می‌دهیم.

وی همچنین در خصوص موانع ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: غالبا شرکت‌ها از نحوه ثبت راضی هستند؛ اما نسبت به تضامینی که گرفته می‌شود گلایه دارند.

وطن‌پور افزود: البته با مذاکراتی که با معاونت علمی داشتیم، فرایند ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل شده است که البته وضعیت بهتر نیز می‌شود، ولی نیاز به زمان دارد.

خرید هزار میلیارد تومان از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت توسط وزارت بهداشت

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی به بازار شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان گلایه‌هایی را در بحث بازارسازی و فروش محصولات دارند.

وی افزود: از این رو در وزارت بهداشت هدفگذاری کردیم که تا پایان سال 96 هزار میلیارد تومان از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت توسط بخش‌های مختلف این وزارتخانه خریداری شود که در این صورت شرکتها ‌می‌توانند بازار خوبی را برای خود ایجاد کنند.

اعلام رتبه‌بندی اولیه دانشگاه‌ها بر اساس ارزشیابی بر مبنای فناوری در نیمه دوم سال

وطن‌پور همچنین با بیان اینکه دانشگاه‌ها را بر اساس ارزشیابی از لحاظ علمی و پژوهشی رتبه‌بندی می‌کنیم، اظهار کرد: اخیرا سامانه ارزشیابی دانشگاه‌ها بر مبنای فناوری تکمیل شده و در حال بارگذاری اطلاعات است.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی افزود: این سامانه راستی‌آزمایی می‌شود و سپس با استفاده از اطلاعات آن در نیمه دوم امسال رتبه‌بندی اولیه‌ای را از فناوری دانشگاه‌ها به دست خواهیم آورد.

وی ادامه داد: ارزشیابی دانشگاه‌ها بر مبنای فناوری دارای شاخص‌های مختلفی همچون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر، تعداد اعضای هیات علمی مرتبط با مباحث فناوری، تعداد مراکز رشد، تعداد محصولات تولیدی، میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان، میزان صادرات محصولات، گواهی‌نامه‌های پتنت ملی یا بین‌المللی، میزان اشتغالزایی و تعداد دانشجویان Ph.d فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وطن‌پور تصریح کرد: این اطلاعات بر مبنای خوداظهاری است که پس از جمع‌آوری این اطلاعات، در نهایت دانشگاه‌ها امتیازدهی و رتبه‌بندی می‌شوند.