مرکز رشد شريف صفحه نخست

گفتگو با يك كارآفرين

براى رسيدن به موفقيت و توسعه تابستان و تعطيلى معنا ندارد، حتى در روزهاى گرم و آفتابى نيز درب‌هاى دانشگاه براى گام برداشتن به اين سو  باز است. مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف نمونه بارز اين مهم است كه با جاى دادن محققان جوان، پذيراى حركت دانش محور آن‌هاست تا آواى خوش پيروزى در عرصه‌هاى علمى را به جاى جاى كشور برسانند.

طراحى و ساخت "سيستم‌هاى لايه نشانى در خلا  و فعاليت در حوزه نانو"، بهانه‌اى بود براى گفتگو با مهندس احمد مهدوى اردكانى موسس شركت پوشش‌هاى نانوساختار مستقر در مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف.

او كه فارغ‌التحصيل مقطع كارشناسى‌ارشد در رشته فيزيك از دانشگاه صنعتى شريف است با ارايه طرح خود در مركز رشد دانشگاه، بعد از گذشت 3 سال هم‌چنان مشغول فعاليت است و علاوه بر توليد محصولى با استفاده از تكنولوژى بالا وسيله اشتغال عده‌اى از هم‌دانشگاهيان خود نيز شده است.

مهندسى مهدوى طراحى و ساخت "سيستم‌هاى لايه نشانى در خلا و فعاليت در حوزه نانو" را محور كارهاى خود بيان كرد و در ابتدا براى آشنايى با موضوع و كاركرد خلا از ساده‌ترين موارد كاربرد آن سخن گفت: ساده‌ترين موردى كه افراد با خلا سر و كار دارند لامپ‌هاى رشته‌اى يا حبابى است كه اگر اكسيژن در داخل محوطه وجود داشته باشد، سبب سوزش لامپ خواهد شد. كارى كه اديسون انجام داد خارج كردن اكسيژن و ايجاد خلا در داخل حباب بود تا عمر اين لامپ‌‌ها افزايش يابد. يا در مثال ديگر مى‌توان به نحوه كار جاروبرقى‌ها اشاره كرد كه با ايجاد خلا اختلاف فشار ايجاد مى‌شود و زبا‌له‌ها با قدرت مكش وارد مخزن مى‌شوند. خلا كاربردهاى ساده و روزمره فراوانى در زندگى دارد مانند استفاده در لامپ تصويرهاى تلويزيون. قطعات الكترونيكى موبايل كه بايد در خلا باشند چرا كه اثر مقدارى آلودگى،  آن را از كار خواهد انداخت. همچنين خلا در صنايع استفاده‌هاى فراوانى دارد.
كارآفرين جوان كار بر روى نانو فناورى را از ديگر فعاليت‌هاى شركت عنوان كرد و در اين رابطه اضافه كرد: كار ديگرى كه 2 سال است شروع كرده‌ايم كار نانو فناورى است. نانو نيز كاربردهاى بسيارى در تكنولوژى و زندگى بشر دارد. يكى از كارهايى كه با انجام داده‌ايم ساخت ماده‌اى به نام اكسيد تيتانيوم نانومترى بود.
در اين ساختار زمانى كه بتانيوم با اكسيژن برخورد مى‌كند به لحاظ خاصيت تركيبى كه حاصل مى‌شود مى‌تواند آلودگى‌ها را بشكند و به عنوان تميزكننده سطوح استفاده شود.

مهدوى در ادامه به ويژگى‌هاى اين ماده اشاره كرد و گفت: كيفيت ماده‌اى كه توليد شده از نمونه چينى و كره‌اى بسيار بهتر بوده و كيفيتى در حد نمونه ژاپنى را داراست. اين ماده به عنوان خود تميزكننده مى‌تواند سطوح را تميز كند و با خاصيت آنتى باكتريالى كه دارد، مى‌تواند باكترى‌هاى مضر را از بين ببرد. اين ماده براى نظافت كاشى‌هاى آشپزخانه نيز قابليت استفاده دارد و هم‌اكنون به شكل محلولى تهيه و قابل ارايه و فروش است.
عضو هيات علمى دانشكده هواپيمايى كه انجام پروژه‌هاى مشترك را نيز با دانشگاه در كارنامه خود دارد به پايان‌نامه‌هاى دانشجويان اشاره كرد و از روش‌ خود براى كاربردى شدن آن‌ها گفت: معمولا پايان‌نامه‌ها بعد از تلاش بسيار دانشجو، اساتيد و صرف زمان  قابل توجه بر روى آن بدون كاربردى وارد قفسه‌هاى كتابخانه‌ها شده و بايگانى مى‌شود، به همين منظور در نظر گرفتيم به اين زحمات كه در قالب پايان‌نامه دانشجويى تدوين مى‌شود سمت و سوق بدهيم تا زمانى كه پايان‌نامه‌اى تمام شد بتوانيم با استفاده از آن مشكلى را از جامعه حل كنيم يعنى طورى باشد كه در راستاى پاسخگويى به نياز صنعت باشد.

مهدوى كه از فارغ‌التحصيلانى‌ست كه با ارايه طرح مناسب موفق به ورود به يكى از مراكز رشد كشور يعنى مركز رشد دانشگاه صنعتى شريف شده است در خصوص اين مراكز معتقد است: راه‌اندازى مراكز رشد مساله قابل توجهى است چرا كه اينگونه مراكز از افرادى كه ايده‌اى دارند چند سالى حمايت مى‌كنند و در اين مدت علاوه بر اجازه استقرار 3 ساله در مكان، دوره‌هاى آشنايى با تجارت را برگزار مى‌كنند و كارآفرينان جوان مى‌توانند از ساير امكانات همچون خدمات اينترنت، خدمات ادارى،‌كتابخانه و مشاوره نيز استفاده كنند. ما نيز با وجود اينكه 2 سال است در مركز مستقر بوده و مشغول كار بر روى مساله لايه نشانى در خلا هستيم اما تا قبل از آن نيز بر روى اين قضيه تحقيق و كار مى‌كرديم ولى از زمان ورود به اين مركز در قالب شركت به فعاليت خود ادامه مى‌دهيم. با وجود اينكه ما از اولين گروه‌هاى اين بحث هستيم اما اعتقاد داريم پيشگام بودن اهميت زيادى ندارد چون اگر شما آرام حركت كنيد ديگران نيز وارد ميدان مى‌شوند و از شما جلو خواهند زد. مهم حركت كردن است اما حركتى كه سرعتى رو به رشد داشته باشد و در يك جا متوقف نشود.

او مجدد به راه‌اندازى مراكز رشد اشاره مى‌كند و مى‌گويد: بحث مراكز رشد، بحث خوبى است. دانشجويان نبايد بعد از اتمام درس دانشگاهى، منتظر كار باشند بلكه بايد خود بتوانند كارى را شروع كنند اما با توجه به نداشتن تجربه كار اقتصادى، ورود به بازار ريسك بالايى خواهد داشت. استقرار در مراكز رشد مى‌تواند در شكل‌گيرى اينگونه شركت‌هايى با نيروهاى جوان، حفظ و قدرت گرفتن آن‌ها موثر باشد.

وى ضمن بيان لزوم  برنامه‌ريزى در زمينه نانو براى رسيدن به نتيجه و موفقيت تصريح كرد: توجه جدى به موضوع نانو از چندين سال قبل مطرح شد و با عنايتى كه به اين مبحث به عنوان يك تكنولوژى جديد شد، حمايت‌هايى از آن به عمل آمد كه باعث رشد در اين زمينه شد. يكى از نتايج اين توجه، تعداد مقالات بالاى محققان ايرانى بود به طورى كه سال گذشته تعداد مقالات كشور ما در زمينه نانو بيشتر از مقالات تركيه به علاوه بقيه كشورهاى مسلمان بود. اين موفقيت نشان مى‌دهد اگر در موضوعى برنامه‌ريزى باشد و خوب كار شود موفق خواهيم بود. اما متاسفانه طى 2 سال گذشته اين موضوع پيشرفت خوبى نداشته و بايد به آن به عنوان يك زنگ خطر نگاه كرد، در اين مدت نيز سرعت رشد داشته‌ايم اما اين ميزان نسبت به قبل كاهش پيدا كرده است. در مساله نانو، سياست‌هاى دولت بسيار موثر است چرا كه هدايت كننده بسيارى از مسايل دولت است.

مهدوى در بيان ميزان اشتغال ايجاد شده ناشى از توليد محصول مى‌گويد: در شركت حدود 7 نفر به صورت مستقيم مشغول به كار هستند و 6 نفر نيز به صورت غيرمستقيم درگير كار هستند البته اين ميزان اشتغال ايجاد شده نيز همچنان تحت تاثير سياست‌هاى دولت است. سال گذشته براى گرفتن وام بنگاه‌هاى زودبازده اقدام كرديم اما به نتيجه نرسيديم با وجود اينكه طرح ما در وزارت علوم و صنايع تاييد شده بود. رقم وام نيز چندان قابل توجه نيست به طور مثال اگر به ما 100 ميليون وام بدهند بايد براى 10 نفر شغل ايجاد كنيم در حالى كه نزديك به 50 ميليون تومان در سال بايد بابت دستمزد به 10 نفر از كاركنان كه همگى مهندس هستند پرداخت شود با وجود اين شرايط براى گرفتن وام اقدام كرديم اما اين وام به ما نرسيد و متاسفانه بعضى از اين وام‌ها سر از جاهايى درآورد كه نتيجه‌اش رشد قيمت زمين، مسكن و رشد تورم بود كه تمام اين اتفاقات بر كار همه ما تاثيرگذار است. پرداخت وام به بنگاه‌هاى كوچك ايده خوبى بود اما در اجرا بايد ديد آيا مراكز كنترلى به اندازه‌ كافى در نظر گرفته شده تا از نشت منابع به جاهاى غيرمربوط جلوگيرى كند؟ از اين رو لازم است قبل از اقدام براى پرداخت اينگونه وام‌ها مراكز كنترلى در نظر گرفته شود و بررسى شود كه به كدام دلايل طى 3 سال گذشته نقدينگى كشور 100 هزار ميليارد تومان افزايش پيدا كرده كه اين امر نشانه تورم است. تورم موضوعى است كه بر تمام عرصه‌هاى زندگى تاثيرگذار است. ما از جراح قضايى خواستار پى‌گيرى انحراف در پرداخت وام‌ها هستيم تا جلوى اين امر گرفته شود و زمانى كه انحرافى پيش آمد متخلفين مجازات شدند.

وى در ادامه سخنانش به منابع طبيعى غنى ايران اشاره كرد و افزود: با وجود اين ثروت‌ها، بايد دورانديشى و بررسى شود تا نياز آينده كشور بر چه متمركز شود و تعيين شود متخصصين كدام عرصه را بايد تربيت كرد. ما نبايد نسبت به بهره‌ورى بى‌تفاوت باشيم و بايد شاخص‌هايى را براى توسعه در نظر بگيريم.

رشد اقتصادى در سال 85 با صرف 20 ميليارد دلار برابر 8/6 درصد و در سال گذشته نيز با هزينه 60 ميليارد دلار نيز همين ميزان بوده است. لازم است براى توسعه به خصوص توسعه اقتصادى ضعف‌هاى كار را مشخص كرد.
مهندس مهدوى ميزان مهاجرت را در ميان دانشجويان دانشگاه صنعتى شريف 25 درصد بيان و اين رقم را تاسف‌بار خواند و گفت: با توجه به اينكه براى به بار نشستن هر كدام از اين جوانان دولت سوبسيد پرداخت كرده و هزينه شده است بايد از مهاجرت آن‌ها جلوگيرى كرد تا زمان به ثمر نشستن نيز در كشور باشند و براى اين مملكت سودآور باشند.

اما متاسفانه عامل اصلى اين مهاجرت شغل است در صورتى كه آن‌ها بتوانند شغلى داشته باشند كه با آن درآمد خوبى داشته و بتوانند زندگى‌شان را اداره كنند عده زيادى از آن‌ها مهاجرت نخواهند كرد. در شركت ما فارغ‌التحصيلان دوره‌هاى كارشناسى‌ارشد و دكترا مشغول به كار هستند كه در صورتى كه بتوانيم شرايط را مهيا كنيم كه فروش بيشترى داشته باشيم و در نتيجه پرداخت دستمزد بهترى داشته باشيم خواهيم توانست به صورت طولانى‌تر با افراد همكارى كنيم و براى تعداد بيشترى اشتغالزايى كنيم.

وى در انتها خواستار فرهنگ‌سازى در خصوص حركت اقتصادى شد و گفت: در صورتى كه بر روى هر مساله‌اى برنامه‌ريزى شود مسلما در سال‌هاى آينده به نتيجه خواهيم رسيد. يكى از اين برنامه‌ها براى كمك به شركت‌هاى دانش‌بنيان نوپا مى‌تواند ارايه وام باشد كه بانك‌ها مى‌توانند با امضاى تفاهم‌نامه راه را براى پرداخت تسهيلات به اينگونه شركت‌ها باز كنند.

منبع: بازار كار