مرکز رشد شريف صفحه نخست

آكادمى‌هاى ملى آمريكا و تبادل متخصصان علمى با دانشگاه صنعتى شريف

آكادمى‌هاى ملى آمريكا در بيانيه‌اى تاكيد كردند:
گسترش همكارى‌ با موسسات علمى و دانشگاهى ايران در فن‌آورى‌هاى پيشرفته
تبادل متخصصان علمى با دانشگاه صنعتى شريف

به دنبال بازديد نمايندگان فرهنگستان ملى علوم و فرهنگستان ملى مهندسى آمريكا از ايران، اين فرهنگستان طى بيانيه‌اى با ارائه گزارشى از اين سفر بر افزايش همكارى با موسسات علمى و آموزشى ايرانى تاكيد كردند.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، اين زمينه‌هاى همكارى شامل گفت‌و‌گوهاى دو جانبه در زمينه تحقيقات بيولوژيكى، نانوتكنولوژى، استفاده از سوخت‌هاى فسيلى و فن‌آورى سايبر هستند.

در بيانيه‌اى در اين باره دبليو ام آ. ولف، رييس سابق فرهنگستان ملى مهندسى آمريكا كه رياست هيات نمايندگى آمريكا را بر عهده داشت، ‌از اين فرصت براى ادامه كارهاى علمى با محققان ايرانى كه به پيشرفت دانش مهندسى و علم در سطح بين‌المللى مى‌شود استقبال كرده است.

بنابر اعلام فرهنگستان‌هاى علمى آمريكا، اين همكارى‌هاى علمى كه بر گسترش آنها تاكيد شده از سال 1999 آغاز شده و طى سال‌هاى اخير على رغم تداوم اختلافات سياسى موجود كه همكارى‌هاى علمى دو جانبه را پيچيده كرده است با پشتكار موسسات علمى در هر دو كشور برنامه‌هاى مهمى در اين راستا انجام شده است.

از جمله دانشگاه صنعتى شريف با همكاري فرهنگستان علوم ايران ميزبان اجلاس‌ها و بازديدهايى در تهران و چندين شهر ديگر بوده است.

در مذاكرات هيات دانشمندان آمريكايى به ايران موضوعاتى مفيد براى طرفين و همچنين تمايل مشترك براى تقويت همكارى‌ها مطرح شده است.

فرهنگستان‌هاى ملى آمريكا در ادامه با اشاره به اظهارات دكتر صادق واعظ زاده معاون علمى رييس‌جمهور در ديدار اين هيات كه خواستار همكارى دانشمندان ايرانى و آمريكايى در زمينه كنترل و شناسايى استفاده‌هاى نامناسب از اكتشافات علمى شده، تاكيد كرده‌اند: «در پاسخ به درخواست وى يك گفت و گوى دوجانبه در زمينه اصول كلى مواجهه و رسيدگى به چنين امورى با تمركز اوليه بر روى تحقيقات بيولوژيكى، كاربردهاى نانوتكنولوژى، استفاده از سوخت‌هاى فسيلى و نيز استفاده از سايبر تكنولوژى، برنامه‌ريزى خواهد شد.

در بخش ديگرى از اين بيانيه با اشاره به اظهارات سيد محمد خاتمى، رييس جمهور سابق كشورمان در همايش«علم، دروازه اى براى تفاهم» با حضور هيات دانشمندان آمريكايى كه طى آن ‌از شركت كنندگان خواسته شد كه از دستاوردهاى علمى به نفع تمام كشورها استفاده كنند، تفاهم را در بين مردم افزايش داده و از درگيرى‌هاى مخرب جلوگيرى كنند، آمده است: يك همايش در پيامد كارگاه مزبور با تاكيد بر روى ابزار عملى براى حركت به سوى تفاهم در سال 2008 برگزار خواهد شد.

به علاوه در نهمين كارگاه از مجموعه كارگاه‌هاى دو جانبه كه در زمينه موضوعات مختلف از سال 2000 آغاز شده‌اند، موضوع كارگاه بر روى كاهش آسيب‌هاى زمين لرزه متمركز خواهد شد. اين كارگاه در اوايل سال 2008 در ايران با عنوان «ساختمان‌هاى خشتى و بنايى‌هاى غيرمقاوم» برگزار خواهد شد.

در ادامه اين پروژه‌هاى همكارى، تبادل متخصصان خط مشى هاى علمى بين آكادمى‌هاى ملى و دانشگاه شريف در سال 2008 با تاكيد بر روى متخصصان جوان آغاز خواهد شد.

فرهنگستان‌هاى ملى علوم و مهندسى آمريكا همچنين از تلاش براى استقرار كانال‌هاى ارتباطاتى بين دبيرستان علوم و فن‌آورى توماس جفرسون، دبيرستان‌هاى عمومى فاير فاكس با يك دبيرستان همتاى آنها در تهران خبر داده و يادآور شده‌اند: هيات آمريكايى در سفر اخير به ايران ديدارها و نشست‌هايى نيز با نمايندگان ساير موسسات ايران - علاوه بر روساى دانشگاهها و مراكز تحقيقاتى - داشتند كه از جمله آنها، گفت و گو و نشست‌هاى علمى در حضور صاحب‌نظران، فيلسوفان و محققان علوم دينى در شه