مرکز رشد شريف صفحه نخست

جهاد دانشگاهى از شركت‌هاى دانش‌بنيان حمايت مى‌كند

معاون جهاد دانشگاهى اظهار داشت: دولت نهم نگاه مثبتى به فعاليت‌هاى جهاد دانشگاهى دارد و با توجه به ظرفيت‌ها و فرصت‌هايى كه در اختيار جهاد دانشگاهى قرار دارد، اين نهاد از ايجاد مراكز رشد و شركت‌هاى مستقر در آنها حمايت مى‌كند.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس محمدرضا پورعابدى، معاون هماهنگى جهاد دانشگاهى در جريان بازديد از مركز رشد فن‌آورى اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهى (رويش) خاطر نشان كرد: مقوله پارك‌ها و مراكز رشد علم و فن‌آورى يكى از موضوعات مهمى است كه جهاد دانشگاهى با توجه به سابقه ديرينه در اين زمينه، توجه ويژه‌اى به آن دارد و با توجه به ماموريت اين مراكز در جذب و حمايت فارغ‌التحصيلان دانشگاهى و ايجاد شركت‌هاى دانش‌بنيان،‌ جهاد دانشگاهى براى موفقيت بيشتر اين واحدها و شركت‌هاى فن‌آور و دانش‌بنيان تلاش مى‌كند.

وى از جهاد دانشگاهى به عنوان يك نهاد دانش‌بنيان ياد كرد و افزود: امروزه تمامى واحدها و پژوهشكد‌ه‌ها و مراكز جهاد دانشگاهى در زمينه‌هاى مختلف علمى، پژوهشى و فن‌آورى حرفى براى گفتن دارند و بدنه و ساختار مناسب اين نهاد زمينه حضور و ظهور فارغ‌التحصيلان صاحب ايده و شركت‌هاى دانش‌بنيان با فن‌آورى بالا را فراهم كرده است.
پورعابدى كه مسووليت ساماندهى پارك‌ها و مراكز رشد جهاد دانشگاهى را نيز بر عهده دارد، خاطر نشان كرد: رئيس جهاد دانشگاهى و معاونان و روساى واحدهاى جهاد دانشگاهى در سراسر كشور آمادگى دارند، فرهنگ مراكز رشد را ترويج دهند كه پيش قراول اين حركت به لحاظ تشكيلاتى مركز رشد رويش است.

وى پس از بازديد و گفت‌وگو با مديران شركت‌هاى دانش محور مركز رشد رويش از توانمندى اين شركت‌ها در عرصه توليد محصول و توسعه بازارهاى رقابتى ابراز خرسندى كرد و گفت: جهاد دانشگاهى آمادگى دارد از شركت‌هاى دانش محور خود بيش از گذشته در رسيدن به بازارها و توليد محصولات بهتر و برتر حمايت كند.

معاون جهاد دانشگاهى از ارائه طرح‌ها و پروژه‌هاى برتر شركت‌هاى مستقر در مراكز رشد جهاد دانشگاهى به دولت خبر داد و گفت: مراكز رشد جهاد دانشگاهى وظيفه دارند تا طرح‌ها و پروژه‌هاى تحقيقاتى و توليدى قابل اجرا را به ستاد جهاد دانشگاهى اعلام كنند تا از اين طريق براى حمايت مناسب به دولت ارائه شود تا حمايت‌ها و فرصت‌هاى مناسب‌ترى در اختيار آنها قرار بگيرد.

وى ادامه داد: جهاد دانشگاهى با بسيارى از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و مراكز كشورى موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه‌هاى همكارى دارد و اراده ما بر اين است كه از مناسبت‌هاى موجود براى توسعه و موفقيت شركت‌هاى دانش محور مستقر در مراكز رشد و ساير مراكز موجود نيز استفاده بهينه داشته باشيم.

مهندس اصغرى، رييس مركز رشد رويش نيز در ابتداى اين برنامه بازديد، ضمن تشريح فعاليت‌هاى مركز اظهار كرد: بزرگترين مشكل مركز رشد رويش كمبود فضاى فيزيكى براى استقرار هر چه بيشتر شركت‌هاى دانش محور است ولى با وجود همه اين مسائل از طريق اجاره‌اى تا كنون 29 شركت و واحد فناور در اين مركز مستقر شده كه اغلب آنها در بازار رقابتى براى خود جايگاهى دارند.
وى با تاكيد بر اين نكته كه مركز رشد رويش توانمندى‌هاى جهاد دانشگاهى را در ايجاد و موفقيت شركت‌هاى دانش‌بنيان به كار مى‌گيرد، افزود: هدف ما هم‌افزايى هر چه بيشتر در بين شركت‌هاى دانش‌بنيان مستقر از طريق تعامل بهينه ورود دانش‌آموختگان و دانش و فناورى موجود در جهاد دانشگاهى است.اصغرى به ارائه 25 مقاله علمى توسط اعضاى مركز رشد رويش در كنفرانس‌هاى داخلى و خارجى اشاره كرد و گفت: تعاملات درون سازمانى با واحدهاى مختلف جهاد دانشگاهى و تعامل با پارك‌ها و مراكز رشد داخلى و خارجى در زمينه‌هاى مختلف آموزشى، پژوهشى و بازاريابى و ... از برنامه‌هاى مركز رشد رويش بوده و خواهد بود.