مرکز رشد شريف صفحه نخست

خانه نخبگان تشكيل مى‌شود

رئيس بنياد ملى نخبگان گفت: بر اساس تصويت هيئت امناى بنياد ملى نخبگان، خانه‌ نخبگان ايران تاسيس مى‌شود.

به گزارش خبرگزارى فارس به نقل از روابط عمومى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى، صادق واعظ زاده با اعلام اين مطلب گفت: دولت برنامه جامعى را براى ايجاد يك جهش در وضعيت علمى و فناورى كشور تدوين كرده است و بخشى كه در سال آتى از اين برنامه عملياتى و اجرايى مى‌شود در قالب بودجه سال 87 به مجلس تقديم شده است.
وى افزود: محور اصلى اين برنامه تقويت تلاش‌ها و امكانات بسيار خوب كشور در حوزه پژوهش و توليد و تجارى‌سازى علم و فناورى و هماهنگى و هم افزايى اين فعاليتهاست به طوريكه بيشترين بهره مندى از نيروى انسانى، امكانات، تجهيزات و منابع مربوط به علم و فناورى و پژوهش در كشور به عمل بيايد و موجب اقتدار كشور شود.
واعظ زاده خاطر نشان كرد: انتظار نداريم مجلس منابعى را كه به طور برنامه‌اى براى پژوهش در بودجه منظور شده است به هزينه‌هاى ديگر منتقل كند به طوريكه در چند مورد متاسفانه در كميسيون تلفيق عمل شده است كه اميدواريم در صحن مجلس به لايحه دولت برگردد.
رئيس بنياد ملى نخبگان در خصوص مصوبات چهارمين جلسه هيئت امناى اين بنياد كه به رياست رئيس جمهور تشكيل گرديد با اشاره به تلاشهاى بسيار خوب صورت گرفته در حوزه ى نخبگان اظهار داشت: در جلسه اخير هيئت امناى بنياد ملى نخبگان گزارشى از برنامه‌ها و فعاليت‌هاى بنياد طى يك سال اخير ارائه شد كه مورد تقدير هيئت امنا قرار گرفت و مصوبات مهمى از تصويب گذشت كه از آن جمله مى‌توان به تاسيس خانه نخبگان ايران اشاره كرد.
وى افزود: اين خانه تشكيلاتى علمى - اجتماعى است كه به همت خود نخبگان اداره خواهد شد و ضمن فراهم آوردن فضايى براى بحث و تبادل نظر و هماهنگى و همكارى نخبگان با مديران ارشد كشور در همه ى قوا، به مشاركت نخبگان كشور در تصميم سازى هاى اساسى كشور كمك شايسته‌اى خواهد كرد، همچنين فرصت لازم براى طرح ايده‌هاى جديد را فراهم خواهد كرد.
واعظ زاده اضافه نمود: مصوبه ديگر در خصوص تاسيس بنياد نخبگان استان بود تا بدون صرف امكانات و بودجه در امور ادارى و تشكيلات زايد و با استفاده از امكاناتى كه در استان‌ها هست و با تقويت، هماهنگى و هدايت آن امكانات، نخبگان به نحو سريعتر و راحت ترى در اقصى نقاط كشور شناسايى شوند و مورد حمايت قرار گيرند.
رئيس بنياد ملى نخبگان در خصوص طرح شناسايى و هدايت استعدادهاى برتر (شهاب) به عنوان يكى ديگر از موضوعات مهم مطروحه در هيات امناء اين بنياد گفت: اين طرح كه از ابتدايى‌ترين سال‌هاى دبستان به شناسايى صاحبان استعدادهاى برتر در مدارس مى‌پردازد؛ دانش‌آموزان را در محل مدرسه و بدون اينكه آن‌ها را از محيط مدرسه جدا سازد مورد شناسايى، هدايت و حمايت قرار مى‌دهد.
وى افزود:كميـسيون دائمى هيات امنـا بنياد ضوابط لازم را در اين خصوص تصـويب خواهد كرد.
وى گفت: در اين جلسه تشكيل شوراى نخبگان به عنوان مرجع علمى بنياد ملى نخبگان نيز مورد بحث و برسى قرار گرفت و مقرر شد با تعيين اعضاى حقيقى اين شورا كه از ميان نخبگان كشور و شخصيت‌هاى مدير و با تجربه در امور نخبگان خواهند بود جلسات آن برگزار شود.
معاون علمى و فناورى رييس جمهور با اشاره به مباحث بودجه‌اى اين برنامه‌ها گفت: مجموع اين برنامه ها در لايحه بودجه 87 مطرح شده و اميدواريم با حسن نظر نمايندگان مجلس دست دولت باز شود و دولت و معاونت علمى و فناورى به عنوان نماينده دولت بتواند بخش مهمى از اين موارد را در سال آتى اجرايى نمايد.
واعظ زاده تصريح نمود: دولت برنامه هماهنگى و هم افزايى برنامه‌هاى علمى و فناورى كشور را در سال آينده تدوين كرده تا همه تلاش‌هاى پژوهشى در كشور كه در دستگاه‌هاى مختلف و متعدد صورت مى‌كيرد و غالبا فعاليت‌هاى مفيد و موثرى هستند از تفرق و پراكندگى خارج شود و به صورت هماهنگ و يكپارچه در جهت سياست‌هاى نظام عمل بكنند، بنابراين بودجه‌اى كه نزديك به چهار هزار ميلياد تومان است در يك قالب هماهنگ انشاءالله در سال آتى در صورت تصويب نمايندگان محترم عملياتى خواهد شد.