مرکز رشد شريف صفحه نخست

معرفى 30 محصول برتر پارك‌هاى علمى و فن‌آورى

معاون فن‌آورى وزير علوم از تاسيس نخستين دفتر انتقال تكنولوژى، تعيين شاخص‌هاى نوآورى، ارائه جايزه نوآورى و معرفى 30 محصول برتر پارك‌هاى فن‌آورى خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر عليرضا جهانگيريان كه در نشستى خبرى با خبرنگاران سخن مى‌گفت، با اعلام خبر 70 برنامه در معاونت فن‌آورى وزارت علوم و تحقيقات و فن‌آورى اظهار كرد: جشنواره فن‌آفرينى و نوآورى شيخ بهايى در روزهاى 25 تا 28 ارديبهشت ماه در شهرك علمى و تحقيقاتى اصفهان برگزار مى‌شود كه در كنار آن با بررسى ايده‌هاى ارائه شده، بهترين ايده ها، ‌انتخاب و تقدير مى‌شوند و به دليل حضور سرمايه‌گذاران از بخش صنعت و توليد،‌ اين ايده ها كه به مرحله تجارى نيز رسيده اند در معرض فروش قرار مى‌گيرند.

برگزارى كنفرانس سالانه پارك‌هاى علم و فن‌آورى در آبان ماه در استان فارس

وى افزود: كنفرانس سالانه پارك‌هاى علم و فن‌آورى نيز با تاكيد بر «نقش محورى پارك‌ها و مراكز رشد در توسعه نوآورى» آبان ماه 87 در پارك علم و فن‌آورى استان فارس برگزار مى‌شود.

تاسيس 30 مركز نوآورى در 30 استان

معاون فن‌آورى وزير علوم ، يادآورشد: تاسيس مراكز نوآورى به دانش‌آموزان سال آخر دبيرستان و دانشجويان كمك مى‌كند تا ايده هاى خود را با كمك پارك علم و فن‌آورى تبديل به يك نمونه كنند و در اين باره پارك علم و فن‌آورى يزد با ايجاد اين مركز از يك سال گذشته، تاكنون حدود 40 اختراع را به ثبت رسانده است و وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى در نظر دارد 30 مركز را در تمامى استانهاى كشور در پاركهاى علم و فن‌آورى،‌ مراكز رشد و يا دانشگاهها تاسيس كند.

معرفى 30 محصول برتر پارك‌هاى علم و فن‌آورى در هفته پژوهش

به گزارش ايسنا، وى خاطر نشان كرد: در نظر داريم كه محوريت نمايشگاههايى كه در هفته پژوهش در استان‌هاى مختلف برپا مى‌شود، در سال جارى به موضوع نوآورى سوق يابد و در هفته پژوهش 87 ، 30 محصول برتر پاركهاى علم و فن‌آورى را اعلام خواهيم كرد.

جايزه بين‌المللى نوآورى به جوايز جشنواره خوارزمى اضافه شد

جهانگيريان توضيح داد: جايزه بين‌المللى نوآورى در سال جارى به جشنواره خوارزمى افزوده شد كه به يك محقق نوآور داخلى يا خارجى اعطا مى‌شود .

آغاز فعاليت شبكه پارك‌هاى علم و فن‌آورى كشورهاى اسلامى

وى با اشاره به برخى مصوبات به اجلاس وزراى علوم و فن‌آورى كشورهاى اسلامى، گفت: اين شبكه همكارى با مركزيت ايران در سال جارى آغاز به كار مى‌كند و مى‌تواند به عنوان نمونه اى از همكارى بين كشورهاى اسلامى در حوزه نوآورى به فعاليتهاى وزارت علوم در اين حوزه برد بين‌المللى بخشد.

اندازه‌گيرى سطح نوآورى و تعيين شاخص‌هاى آن

معاون فن‌آورى وزير علوم در ادامه اظهار كرد: اندازه‌گيرى سطح نوآورى در بخشهاى مختلف صنايع از يك سال گذشته در معاونت فن‌آورى آغاز شده و به زودى برآوردى از شاخص‌هاى نوآورى را در صنايع مختلف اعلام مى‌كنيم.

ابلاغ آيين‌نامه و ضوابط مالكيت فكرى در هفته جارى

وى عنوان كرد: با استفاده از آيين‌نامه‌هاى بين‌المللى مالكيت فكرى در دانشگاههاى دنيا و بازبينى آنها در زمينه‌هاى حقوقى، صنعتى و دانشگاهى، ضوابط جامعى براى مراكز آموزشى و پژوهشى تهيه شده كه در اين هفته ابلاغ مى‌شود و مى‌تواند براى چندين سال در كشور اجرا شود.

تشكيل فراكسيون مخترعان، مبتكران و نوآوران در مجلس شوراى اسلامى

جهانگيريان خاطر نشان كرد: با تشكيل اين فراكسيون كه در سال گذشته انجام شد و حضور نماينده اى از معاونت فن‌آورى وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى در آن در نظر داريم تا برخى تناقضات قانونى بر سر راه فعاليت اين قشر را بر طرف كرده و قوانين حمايتى لازم را در آن پيشنهاد كنيم.

تاسيس نخستين دفتر انتقال تكنولوژى و ايجاد پايگاه اطلاع‌رسانى نوآورى

وى در ادامه گفت: نوآورى به معناى خلق و به كارگيرى ايده است و تجارى سازى در به كارگيرى ايده نقش بسزايى دارد و در همين راستا علاوه بر تهيه آيين‌نامه مالكيت فكرى در نظر داريم تا با تاسيس نخستين دفتر انتقال تكنولوژى در يكى از دانشگاهها امكان تبديل ايده به دانش فنى و فروش آن را فراهم كنيم.

همچنين در چند هفته آينده با ايجاد پايگاه اطلاع‌رسانى نوآورى در سايت وزارتخانه درخواست افراد و دستگاه‌هاى اجرايى در خصوص موضوع نوآورى، مقالات علمى و غيره را در اختيارشان قرار دهيم.

صدور مجوز نخستين پارك علم و فن‌آورى علوم انسانى در سال جارى

به گزارش ايسنا، معاون فن‌آورى وزير علوم افزود: توان و ظرفيت كافى براى تجارى سازى نتايج تحقيقات و ايده ها در كشور در علوم انسانى وجود دارد و تاكنون درخواست‌هاى متفاوتى مبنى بر ضرورت احداث اين پارك و اعلام آمادگى استاندارى‌ها و دانشگاهها را دريافت كرده‌ايم كه اميدواريم اين حوزه مبرا از تجارى شدن نباشد و نظير ساير حوزه‌ها اجرايى شود.

وى ادامه داد: با مطالعه فعاليت كشورهاى اروپايى در اين حوزه مشاهده شد كه صنايع فرهنگى نظير صنعت سينما سود بيشترى نسبت به صنايع خودروسازى داشته و ميزان اشتغال در آنها نيز بيشتر است و بهتر است ايرانيان كه معتقد به غناى فرهنگى در كشور هستند، در حوزه تجارى سازى فرهنگى ضمن حفظ ارزشها فعاليتهايى را انجام دهند .

تعاملات وزارتين ارتباطات و فن‌آورى اطلاعات وعلوم براى افزايش پهناى باند دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتى

جهانگيريان تاكيد كرد: وزارت ارتباطات و فن‌آورى اطلاعات در سال گذشته اعلام كرده كه به دليل وضعيت حقوقى و اداره مستقل شركت مخابرات، در صورت نياز به ارائه تخفيف به بخش خاصى، بايد جبران آن در بخش ديگر از سوى دولت انجام شود و چون اين بخش جبرانى در بودجه سال گذشته در نظر گرفته نشده بود، امكان تعلق تخفيف وجود نداشت و اطلاعى ندارم كه در بودجه 87 شركت مخابرات اين رقم ديده شده يا نه، اما بر اساس تفاهمنامه اين وزارتين با كمك پژوهشگاه اطلاعات و مدارك ايران اين موضوع در حال پيشرفت بوده و تعاملاتى با معاون مربوطه وزارت ICT انجام شده است.

تشكيل ستاد نوآورى وزارت علوم با پنج كميته تخصصى

وى تصريح كرد: بر اساس بيانات مقام معظم رهبرى مبنى بر نام‌گذارى امسال به عنوان سال «نوآورى و شكوفايى»، وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى بايد نقش محورى ويژه‌اى را ايفا كند و در همين راستا با دستور وزير علوم در نخستين جلسه شوراى معاونان مقرر شد ستاد راهبردى سال نوآورى و شكوفايى متشكل از معاونان فن‌آورى، پژوهشى، آموزشى وزير علوم و رييس سازمان پژوهشهاى علمى و صنعتى ايران، چهار نفر از روساى دانشگاه‌هاى بزرگ كشور شامل تهران، دانشگاه صنعتى شريف، تربيت مدرس و دانشگاه صنعتى اصفهان، سه نفر از روساى پژوهشگاهاى وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى شامل مركز تحقيقات سياست‌ علمى كشور، پژوهشگاه ژنتيك و زيست فن‌آورى و پژوهشگاه فن‌آورى‌هاى نوين و رييس شهرك علمى و تحقيقاتى اصفهان به عنوان نماينده روساى پارك‌هاى علم و فن‌آورى و تعدادى از صاحبنظران ايجاد شود.

معاون فن‌آورى وزير علوم، يادآورشد: نخستين جلسه اين ستاد در هفته گذشته تشكيل شد كه از مصوبات آن تشكيل پنج كميته تخصصى آموزشى، پژوهشى، فن‌آورى،‌ دانشجويى و فرهنگى بود و با تدوين برنامه‌هاى وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى در اين كميته ها هر يك تحت نظارت معاونت مربوطه و با شركت برخى از مسوولان اجرايى و صاحبنظران به تشكيل جلسه مى‌پردازند.

وى در ادامه گفت: برخى از كميته‌ها، جلسات خود را آغاز كرده‌اند و طى سه هفته تا يك ماه آينده برنامه آنها براى بررسى و تصويب به ستاد ارائه مى‌شود و در اواسط تا اواخر ارديبهشت ماه برنامه‌هاى مصوب وزارت علوم و تحقيقات و فن‌آورى در حوزه‌هاى مختلف مرتبط با ماموريت‌ها اعلام مى‌شود.

جهانگيريان خاطر نشان كرد: مسوولان كميته ها بر اساس شرح وظايف وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى به برنامه‌ريزى مى‌پردازند و تداخل فعاليت با معاونت علمى و فن‌آورى رياست جمهورى وجود ندارد، اما در صورت نياز هماهنگى ميان اين دو حوزه ايجاد مى‌شود.