مرکز رشد شريف صفحه نخست

لايحه حمايت ازشركت‌هاى دانش بنيان تدوين مى‌شود

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور در بازديد از چند شركت‌ دانش بنيان غير دولتى، جذب فارغ التحصيلان برتر دانشگاه‌ها براى تامين نيازهاى جامعه و رفع وابستگى در فن‌آورى‌هاى مهم و تبديل دانش به ثروت را از مهمترين ويژگى‌هاى اين نوع شركتها عنوان كرد و با تاكيد بر رفع موانع و مشكلات آنها و افزايش حمايت‌هاى حقوقى و مالى دستگاههاى دولتى از اين شركت‌ها از تدوين لايحه حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان براى ارائه به هيات دولت خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر واعظ زاده در اين بازديد كه هشت ساعت به طول انجاميد، ضمن آشنايى نزديك با فعاليت‌ها و دستاوردهاى شركت‌هاى افراتاب، فن‌آورى ارتباطات سيار، فن‌آورى موج خاور و شركت صنايع ارتباطى با مسوولان و متخصصان اين مراكز ديدار و گفت و گو كرد.

معاون علمى و فن‌آورى رييس‌جمهور برخى از دستاوردها و توانمندى‌هاى اين شركت‌ها را كه در عرصه ميكروالكترونيك و فن‌آورى اطلاعات و ارتباطات فعاليت دارند، اعجاب آور خواند و از طراحان و مهندسان جوان آنها به عنوان پيشگامان توسعه دانش محور تقدير كرد.

وى، رفع موانع و مشكلات اين شركتها و افزايش حمايت‌هاى حقوقى و مالى دستگاههاى دولتى از آنها را ضرورى دانست و حضور سرمايه‌گذاران بخش خصوصى در اين چهار شركت را به عنوان يك امتياز مثبت مورد تاكيد قرار داد.

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور، ضمن گفت و گو با سرمايه‌گذاران فعال در اين شركتها از آنان تقدير كرد و اظهار داشت: صاحبان سرمايه، نگاهى خاص به اين شركت‌ها داشته باشند و با سرمايه هاى خود شركتهاى دانش بنيان را در تبديل دانش به ثروت و خودكفايى كشور يارى كنند.

وى آينده درخشان و سودآورى مناسب و شفافيت فعاليتهاى اين شركتها را از جاذبه هاى آنها براى سرمايه هاى بخش خصوصى ذكر كرد.

دكتر واعظ زاده همچنين با مفيد و ضرورى توصيف كردن حضور قانونمند شركت‌هاى خارجى فن‌آورى برتر در بازار ايران در كنار شركت‌هاى داخلى، اظهار داشت: متاسفانه حفاظت مطلوب از شركت‌هاى داخلى در مقابل هجوم واردات و رقابت ناسالم برخى شركتهاى خارجى غير معتبر در بازار ايران وجود ندارد.

كاهش مصنوعى و موقتى قيمت محصولات خارجى براى از ميدان خارج كردن محصولات بومى در همه جاى دنيا تخلف از تجارت آزاد تلقى مى‌شود، اما متاسفانه اين امر در بازار ايران اتفاق مى افتد و به ضرر شركت‌هاى كوچك و متوسط ما تمام مى‌شود؛ به همين دليل تعدادى از شركتهاى ايرانى كه تازه در راه تجارى سازى فن‌آورى هاى جديد گام نهاده بودند به عرضه كننده محصولات مشابه خارجى تبديل شده‌اند.

وى در ادامه افزود: بعضى شركت‌هاى خارجى دست دوم ابتدا به رقابت ناسالم با توليدات شركتهاى دانش بنيان ايرانى مى‌پردازند و سپس پيشنهاد فروش محصولات خود با سود بالا را به آنها مى‌دهند؛ اين همان سياست نادرست چماق و هويج است، كه بى سر و صدا اتفاق مى‌افتد. ما بايد تسهيلات لازم براى حضور حساب شده و قانونمند شركتهاى معتبر خارجى با فن‌آورى برتر را در كشور فراهم كنيم و از سوء استفاده شركتهاى غير معتبر كه در هيچ كجاى دنيا مجاز نيستند، ممانعت به عمل آوريم.

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور، مناقصه‌هاى دولتى براى خريد محصولات يا خدمات پيشرفته را به شكل فعلى به زيان شركتهاى نوپا و دانش بنيان ايران دانست و افزود: در حالى كه اين شركت‌ها پتانسيل بالقوه براى تامين نيازهاى كشور در بسيارى از محصولات با فن‌آورى برتر را دارند، فرصت بالفعل كردن اين پتانسيل‌ها به آنها داده نمى‌شود، مثلا يك شركت بزرگ دولتى به يك‌باره مناقصه‌اى برگزار مى‌كند و ظرف مدت يكى دو ماه تقاضاى خريد حجم بالايى از محصولات با فن‌آورى پيشرفته را به مناقصه مى‌گذارد كه در اين صورت فقط شركت‌هاى خارجى كه اين محصولات را در انبار خود دارند، برنده مى‌شوند؛ در حالى كه اگر نياز داخلى از قبل پيش‌بينى و اعلام شود و تسهيلات لازم در اختيار شركتهاى داخلى قرار گيرد، آنها هم امكان رقابت در مناقصه‌ها را خواهند يافت.

وى تاكيد كرد: بايد بخشى از مناقصه‌هاى دولتى لزوما به شركتهاى داخلى واگذار شود تا در فرصت مناسب بتوانند تواناييهاى خود را بالفعل كنند. در عين حال تهيه بخش فورى تر نيازها از طريق مناقصه آزاد تامين شود تا پروژه‌هاى كشور متوقف نشود.

وى ادامه داد: ارائه تسهيلات بانكى به شركتهاى دانش بنيان با مشكل مواجه است، زيرا به سرمايه معنوى اين شركتها توجه كافى نمى‌شود و عمدتا سرمايه مادى آنها مورد نظر بانك‌ها قرار مى‌گيرد كه درست نيست و لازم است بانك‌ها و موسسات اعتبارى، ساز و كار خاصى را براى ارزيابى شركتهاى دانش بنيان فراهم كنند و توانايى‌هاى ارزشمند آنها را كه عمدتا نرم‌افزارى است، در ارائه تسهيلات مالى به حساب آورند.

واعظ‌زاده رفع موانع گمركى براى ورود لوازم آزمايشگاهى به داخل كشور و دريافت مجوز احداث شركت‌هاى دانش بنيان در محدوده شهرهاى بزرگ را از ديگر حمايت‌هاى لازم براى گسترش فعاليت اين شركت‌ها عنوان كرد كه بايد تامين شود.

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور، اظهار داشت: با كمك شركت‌هاى دانش بنيان و با هماهنگى وزارتخانه ها و دستگاههاى ذى‌ربط مشغول تهيه لايحه حمايت از اين شركت‌ها هستيم تا راه براى توسعه سريع آنها باز كنيم.

وى از اين شركت‌ها خواست مشكلات و راه حل‌هاى خود را به معاونت ارائه كنند تا مورد استفاده قرار بگيرد.

دكتر واعظ زاده در پايان اين بازديد با ابراز اميدوارى نسبت به تسريع سازمان بورس براى راه‌اندازى بورس شركت‌هاى دانش بنيان، خاطر نشان كرد: با راه‌اندازى بورس شركت‌هاى دانش بنيان، امكان بهره‌بردارى بيشتر از منابع مالى سرمايه‌گذاران در تبديل علم به ثروت ملى محقق خواهد شد.