مرکز رشد شريف صفحه نخست

رهبر معظم انقلاب : لزوم اطلاع‌رسانى در خصوص نوآورى ها

حضرت آيت‌الله خامنه‌اى روز گذشته به مدت 3 ساعت از جديدترين دستاوردهاى علمى و فناورى دانشمندان و متخصصان كشورمان بازديد و با تاكيد بر لزوم اطلاع‌رسانى مناسب در زمينه نوآورى‌ها در عرصه علمى و فناورى و جلوگيرى از موازى كارى در اين عرصه تصريح كردند .

 به گزارش خبرگزارى مهر، در نمايشگاه فناورى و نوآورى‌هاى برگزيده درحسينيه امام خمينى(ره)، پنجاه و يك طرح دانشمندان و متخصصان كشورمان در بخش‌هاى نانوفناورى، زيست فناورى، ميكروالكترونيك، ارتباطات و فناورى اطلاعات، انرژى ‌هاى ‌نو، سلول‌هاى بنيادى، هوا – فضا، گياهان دارويى و طب ايرانى، علوم و فنون هسته‌يى، و مابين رشته‌اى ارائه شده بود.

برخى از اين طرح‌ها و نوآورى‌ها براى نخستين بار در كشور انجام شده و دانش برخى از اين فناورى‌ها در جهان محدود به يك يا چند كشور خاص است.

ساخت پوست مصنوعى با استفاده از بسترهاى نانو، طرح ساخت كبد مصنوعى، مهندسى بافت به روش تك مرحله‌اى، توليد داروهاى ضدسرطان با استفاده از فناورى نانو، طرح توليد ميكروسكوپ تونلى روبشى و طراحى و ساخت دستگاه نانو فيلترا سيون براى تصفيه آب، طرحها و نوآورى‌هاى ارائه شده در بخش نانوفناورى بود.

در بخش سلول‌هاى بنيادى، توليد سلول‌هاى بنيادى پرتوانِ القايى از جمله طرح‌هاى برجسته بود كه پايه‌اى براى سلول درمانى است. ايران پنجمين كشور دنيا است كه به اين دانش دست پيدا مى‌كند.

همچنين ساخت دستگاه همودياليز نسل چهارم از جمله نوآورى‌ها در بخش سلول‌هاى بنيادى بود. توليد فرآورده‌هاى بيولوژيك مورد نياز بيماران خاص با استفاده از حيوانات تراريخت از ديگر طرح‌ها در بخش سلول‌هاى بنيادى بود.

توليد فاكتورهفت نوتركيب كه به عنوان يك فرآورده ارزشمند براى درمان بيماران هموفيلى كاربرد دارد، ساخت داروى نوتركيب اينترفرون بتا بى يك – بى كه اولين داروى مشابه بتافرون در جهان است و طراحى و ساخت ميلى بيوراكتور با پايش مستقيم به منظور كشت بافت و توليد آنزيم ميكروارگانيس‌ها و دارو، از جمله طرح‌ها با فناورى بالا در بخش زيست فناورى بود.

در بخش ميكروالكترونيك طرح‌ها و نوآورى‌هاى متنوعى ارائه شد كه از جمله آن‌ها طراحى و ساخت ربات دستيار جراح بود. توليد داروى جديد براى بيماران MS، توليد سيم كارت چند منظوره نسل جديد تلفن همراه با قابليت استفاده در كارت‌هاى هوشمند مختلف، طراحى و ساخت مدولاتور با كاربرد در فرستنده هاى پخش ديجيتال تلويزيونى، دستگاه جراحى الكتريكى فركانس بالا، زيردريايى بدون سرنشين هدايت از راه دور به منظور شناسايى، تصويربردارى، اعمال مكانيكى و نمونه بردارى در اعماق آب، اسكنر سه بعدى و تراش سه محور، داراى كاربرد در صنعت قطعه سازى، و طراحى و ساخت ups onlin صنعتى از ديگر طرح ‌هاى به نمايش گذاشته شده در بخش ميكرو الكترونيك بود.

احداث اولين نيروگاه بادى بينالود، طراحى و ساخت سامانه توليد بخارِ دما بالا از انرژى خورشيد از جمله طرح‌هاى بخش انرژى ‌هاى نو بود. در بخش هوا – فضا، طراحى و ساخت ماهواره مصباح برجسته‌ترين طرح بود. ماهواره مصباح يك هم اكنون آماده پرتاب است وماهواره مصباح دو درآينده پرتاب خواهد شد. اين ماهواره مأموريت انتقال داده بين ايستگاه زمينى به صورت ذخيره و ارسال را دارد.

همچنين در بخش علوم و فنون هسته‌اى، تهيه و توليد راديو داروها و راديو ايزوتوپ‌هاى مورد استفاده در درمان و تشخيص بيمارى‌ها، به نمايش گذاشته شده بود.

طرح بومى‌سازى و توليد فناورى ساخت تله مترى خودكار هشدار سيل و خشكسالى، طرح ديسپاچينگ ملى آب كشور، گيربكس دستى اتوماتيك شده، و توليد كربن فعال بهداشتى عيار بالا با كاربرد در صنايع نفت، گاز، پتروشيمى و تصفيه آب و فاضلاب، در بخش عمومى نمايشگاه فناورى نوآورى‌هاى برگزيده ارائه شده بود.

در بخش گياهان دارويى و طب ايرانى نيز دو طرح عمده وجود داشت. يكى از اين طرح‌ها، طرح ازدياد درون شيشه‌اى گياه دارويى صبر زرد بود كه ژل حاصل از برگ‌هاى آن به عنوان ماده اوليه در ساخت دارو كاربرد دارد.

توليد امولسيفاير گياهى با كاربرد ارتقاى كيفيت ماندگارى نان و ايجاد زمينه مناسب براى تركيب آب و چربى در برخى مواد غذايى، طرح ديگرى بود كه در اين بخش ارائه شده بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اى در پايان بازديد از اين نمايشگاه بر لزوم آسان‌سازى روند ادارى بررسى طرح‌ها و نوآورى‌هاى علمى تاكيد كردند و افزودند: با توجه به استعدادهاى فراوان در كشور، معاونت علمى رياست جمهورى بايد بگونه‌اى برنامه‌ريزى كند كه با آسان ‌سازى روند ادارى بررسى طرح‌ها، نحوه دريافت مساعدت‌ها با سرعت انجام شود.

ايشان همچنين بر لزوم اطلاع‌رسانى مناسب در خصوص نوآورى‌ها در عرصه علمى و فناورى و جلوگيرى از موازى كارى در اين عرصه تاكيد كردند.

نمايشگاه فناورى و نوآورى‌هاى برگزيده كه تنها بخشى از توانمندى‌هاى علمى و فناورى دانشمندان ايرانى بود به همت معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى برگزار شد.