مرکز رشد شريف صفحه نخست

آئين‌نامه‌هاى محكمى براى تحقق بودجه پژوهشى تدوين شود

به گزارش خبرگزارى فارس، منصور كبگانيان در يك نشست خبرى با اشاره به اين‌كه‌ 25 آذر به نام پژوهش نامگذارى شده است، گفت: از 23 تا 28 آذر مراسم گراميداشت هفته پژوهش به صورت ملى برگزار مى‌شود و اين هفته مختص يك وزارتخانه نيست زيرا همه دستگاه‌ها نياز به پژوهش و تحقيق دارند.
وى با اشاره به اين‌كه هفته پژوهش امسال با شعار «بدون پژوهشو مطالعه تصميم‌گيرى نكنيم» خاطرنشان كرد: اين شعار بايد گفتمان عمومى شود‌ زيرا بسيارى از مسئولان تصميمات مى‌گيرند كه پشتوانه علم و مطالعاتى ندارد.
رئيس ستاد ملى هفته پژوهش افزود: ‌شنبه 23 آذر و نخستين روز هفته پژوهش زنگ پژوهش در مدارس كشور به صدا در مى‌آيد و بعد‌ازظهر همين روز نمايشگاه دستاوردهاى پژوهش و فناورى كشور افتتاح مى‌شود.
وى ادامه داد: در اين نمايشگاه 36 دستگاه اجرايى، 20 مؤسسه خصوصى و 85 دانشگاه و مراكز پژوهشى دستاوردهاى پژوهشى يك سال گذشته خود را به نمايش مى‌گذارند و 40 شركت خارجى فروش تجهيزات پژوهشى و آزمايشگاهى در اين نمايشگاه حضور دارند.

معاون پژوهشى وزارت علوم گفت: با هماهنگى‌هايى كه با رياست جمهورى انجام شده، امسال نشان رياست جمهورى به دو حوزه دانش و پژوهش اعطا مى‌شود.

وى با اشاره به رشد توليدات علمى كشور گفت: در سال 57، 398 مقاله و در سال 83، 3 هزار و 855 مقاله و در سال 87 با اين‌كه هنوز به اتمام نرسيده 12 هزار و 174 مقاله در پايگاه‌هاى استنادى علمى بين‌المللى نمايه شده است. وى ادامه داد: تعداد قطب‌هاى علمى در سال 84 فقط 84 قطب علمى بوده و اين در حالى است كه هم اكنون 110 قطب علمى در كشور داريم و تعداد نشريات علمى از 216 مجله در سال 83 به 310 نشريه علمى رسيده است.

كبكانيان اضافه كرد: با توجه به نرخ رشد توليدات علمى مى‌توان گفت توجهات مسئولان به بحث پژوهش افزايش پيدا كرده است و رقم بودجه پژوهشى در اعتبارات افزايش چشمگيرى داشته اما اين رقم محقق نمى‌شود.
وى تأكيد كرد: در تحقق بودجه پژوهشى در كشور ضعف داريم و به همين دليل بايد آئين‌نامه‌هاى محكمى براى تحقق اين بودجه تدوين شود.