مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساخت دزدگير ماهواره‌اى توسط يكى از واحدهاى فناور مستقر در مركز رشد شريف

 تلاش دو تن از دانش آموختگان دانشگاه صنعتى شريف  كه در قالب يكى از واحدهاى فناور مستقر در مركز رشد دانشگاه شريف فعاليت مى نمايند با ارائه عملى فناورى دزدگير ماهواره اى به بار نشسته است تا بدين وسيله گام بلندى در راستاى قطع وابستگى كشور به فناوريهاى توليد شده در كشور برداشته شود.
 

به گزارش خبرگزارى مهر ، مهندس محمدرضا زمانى - مجرى طرح با بيان اينكه فناورى دزدگير ماهواره اى موجود در كشور بر اساس بهره بردارى از نمونه هاى خارجى و عمدتا گران قيمت شركتهاى مطرح بين المللى ارائه مى شود ، گفت: مدلهاى خارجى كه هم اكنون در كشور مورد استفاده قرار مى گيرند مشكلات كاربردى خاص خود را دارند و از اين رو در پروژه اى كه با همكارى رضا فرشى، از دانش آموختگان دانشگاه صنعتى شريف ارائه شده است، بخش قابل توجهى از اين نارسايى برطرف شده و در عين حال تلاش شده تا كارآيى هاى آن نيز افزوده شود.

وى با اشاره به اينكه اين فناورى در دو نسخه ارائه شده است، افزود: نسخه اول اين فناورى به صورت آنلاين و قادر است گزارش لحظه به لحظه از محل قرار داشتن خودرو و هر سامانه اى كه اين فناورى در آن نصب شده است را ارائه كند. پردازشگر اطلاعات را از GPS دريافت كرده و به سامانه  GSM منتقل مى كند و داده هاى پردازش شده به شماره هاى تلفن همراهى كه براى سامانه از پيش تعريف شده است نظير پليس، بيمه و از همه مهمتر مالك خودرو ارسال مى كند.

زمانى با بيان اينكه نسخه دوم به صورت آفلاين عمل مى كند، خاطر نشان كرد: در اين نسخه حركت خودرو و سامانه هاى مشابه بر روى كارت حافظه قابل انتقال سامانه و داده هاى مرتبط با موقعيت لحظه به لحظه خودرو بر روى كارت حافظه ثبت مى شود و پس از قرار دادن آن در دستگاه كارت خوان، افراد از موقعيت و محل تردد خودرو در ساعات گذشته مطلع مى شوند.

اين محقق به جزئيات اين فناورى اشاره كرد و اظهار داشت: اين دستگاه شامل سامانه "GPS" و يك پردازشگر مركزى است. پردازشگر اطلاعات دريافتى از سامانه GPS را كه شامل موقعيت لحظه به لحظه خودرو است در قالب اعداد و ارقام و مختصات و جغرافيايى دريافت مى كند. اين داده ها در ادامه به سامانه GSM نصب شده در دستگاه منتقل شده و در نهايت كاربر مى تواند گزارش لحظه به لحظه اى از وضعيت خودروى خود داشته باشد.

وى در خصوص كاربردهاى دزدگير ماهواره اى خاطر نشان كرد: اين دزدگير براى محافظت از خودروها به كاربرده مى شود ضمن آنكه براى نظارت بر فعاليت خودروهاى دولتى، تانكرهاى حامل سوخت و مواردى نظير آن نيز كاربرد دارد. همچنين مراكزى چون شركتهاى حمل و نقل جاده اى و درون شهرى و شركتهاى خدمات رسان آمبولانس مى توانند از خدمات اين فناورى براى مأموريتهاى مورد نظر بهره مند شوند.

مجرى طرح به برنامه هاى آتى براى تكميل اين فناورى اشاره كرد و ادامه داد: به منظور توسعه اين فناورى قرار است حسگرهاي  ضربه اى در اين طرح نصب شود. با نصب اين حسگرها، فناورى ابداعى عملا به دزدگير خبررسان قابل اطمينان تبديل مى شود.

وى با اشاره به اينكه تلاشهايى براى ثبت اين فناورى آغاز شده، افزود: اين طرح را به وزارت صنايع كه بايد حامى محققان جوان باشد، ارائه كرديم اما تا كنون هيچ پاسخى نگرفتيم با اين حال به آينده اميدواريم.