مرکز رشد شريف صفحه نخست

تسهيل ومعافيت گمركى واردات ملزومات پژوهشى درلايحه جديدگمركى

معاون علمى و فن‌آورى رييس‌جمهور از ارائه لايحه جديد امور گمركى به مجلس خبر داد كه براساس آن واردات دستگاه‌ها، تجهيزات، ملزومات و موادى كه براى پژوهش استفاده مى‌شود و همچنين صادرات دستاوردهاى پژوهشى با سهولت فوق‌العاده و معاف از همه حقوق گمركى و تشريفات آن انجام شود و به اين ترتيب يكى از موانع بزرگ فعاليت‌هاى پژوهشى در كشور برطرف مى‌شود.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر صادق واعظ زاده روز پنج‌شنبه در حاشيه افتتاحيه ششمين همايش ملى بيوتكنولوژى در جمع خبرنگاران خاطرنشان كرد: با تصويب اين لايحه مشكلاتى كه در واردات تجهيزات، دستگاه‌ها و مواد مورد نياز محققان كه معمولا هم در مقياس كم و به صورت موردى و نه به صورت انبوه وجود داشته و ترخيص آنها با سختى، ‌تاخير و هزينه زيادى انجام مى‌شود برطرف خواهد شد كه اين قدم كوچكى است كه اميدواريم برداشته شود.

وى خاطرنشان كرد: روز گذشته موارد جديدى را پيشنهاد كرديم كه در لايحه قرار گيرد و اين لايحه تقريبا نهايى شده البته در وزارت اقتصاد كه مسئول كل لايحه است و همينطور معاونت نيروى انسانى رييس جمهور اين بخش را در لايحه پيشنهاد كرديم.

اختصاص سه هزار ميليارد تومان به شركت‌هاى دانش‌بنيان و بخش خصوصى طى سه سال

واعظ زاده با اشاره به اختصاص هفتاد ميليارد تومان به فن‌آورى‌هاى جديد از سوى معاونت علمى رياست جمهورى اظهار داشت: اين ميزان امسال براى توسعه فناورى‌هاى راهبردى از جمله زيست فناورى در قانون بودجه به مجلس پيشنهاد شده كه ده ميليارد تومان براى توسعه زيست فناورى در نظر گرفته شد كه به پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و بخش خصوصى كمك مى‌كند تا بتوانند كارهايشان را با سرعت بيشترى پيش ببرند و همينطور منابع اصلى براى توليد و تجارى سازى تحقيقات كه اميدواريم با تصويب قانون حمايت از شركت‌هاى دانش بنيان كه به مجلس تقديم شده و در كميسيون آموزش عالى نيز در دست بررسى است در اختيار شركت‌هاى دانش بنيان و بخش خصوصى قرار گيرد كه براساس آن منابع بسيار زيادى بالغ بر سه هزار ميليارد تومان ظرف سه سال از صندوق ذخيره ارزى پيش بينى شده كه صرف اين مساله شود كه آن نيز در دولت تصويب شده و لازم است كه به تصويب مجلس نيز برسد.

تجميع مراجع متعدد صدور مجوز شركت‌هاى دانش‌بنيان در انتظار مساعدت مجلس

وى در پاسخ به سوالى مبنى بر آنكه تغييرى كه مجلس بر روى لايحه انجام مى‌دهد، چيست؟ توضيح داد: آنچه را كه تاكيد داريم اين است كه مجوزهايى را كه صادر مى‌شود يك مرجع تصويب كند و اين مرجع را دولت تعيين خواهد كرد لذا مجلس بايد اجازه دهد زيرا در حال حاضر حدود 20 مرجعى كه مجوزها را دارند هر كدام قانون مجزايى را دارند بنابراين دولت نمى‌تواند آنها را ادغام كند اما اگر مجلس اين اجازه را به دولت بدهد دولت مى‌تواند آنها را جمع كرده و هماهنگى لازم را بين آنها برقرار كند.

تشكيل صندوق نوآورى و شكوفايى

وى تصريح كرد: مساله دوم منابعى است كه بايد در اختيار آنها قرار گيرد كه پيش بينى شده صندوق نوآورى و شكوفايى به ميمنت نامگذارى سال قبل كه اين لايحه تقديم مجلس شد اين صندوق تشكيل شود و سه هزار ميليارد تومان از حساب ذخيره ارزى كه دولت موافقت كرده و باز نيز بايد به تصويب مجلس برسد تعلق گيرد.

واعظ زاده ادامه داد: منابعى كه موجود است بسيار سهل و ساده است زيرا بدون تضمين‌هاى سنگين و آورده با ريسك پذيرى و خطرپذيرى از سوى صندوق در اختيار قرار مى‌گيرد و اين مورد نظر ما در اين لايحه است كه اميدواريم نمايندگان نيز آنها را تاييد كنند و در سال جارى شاهد اجرايى شدن اين قانون باشيم.

به گزارش ايسنا، وى در ادامه در پاسخ به سوال كه با تجميع 20 مرجع موجود در يك مرجع چه ميزان در روند امور تسهيل ايجاد مى‌شود، گفت: نكته مهم طولانى شدن صدور مجوزهاست و نيروهاى بسيار زيادى هم كه از طرف شركت‌هاى دانش بنيان كه مى‌خواهند شركتى را تاسيس كنند بايد صرف شود كه به تك تك اين مراجع مراجعه و موارد مختلف را ارائه كنند كه بعضى از اينها متناقض هستند و مراجعه از يك مرجع به مرجعى ديگر يك سلسله طولانى است و همين مشكلى كه در جرايد هم ديده مى‌شود همان سخت بودن كسب و كار در ايران است كه خواستيم اين مساله ساده شود.

معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور در پاسخ به سوالى در خصوص روند تصويب نقشه جامع علمى كشور با توجه به گذشت حدود دو ماه از فرصتى كه شوراى عالى انقلاب فرهنگى اعلام كرده بود، اظهار كرد: تدوين نقشه در كميسيون تخصصى نقشه جامع علمى كشور در آبان ماه سال گذشته به اتمام رسيد و پيش‌نويس آن نيز به شوراى عالى انقلاب فرهنگى داده شد.

مشتاق تصويب نقشه جامع علمى قبل از تصويب برنامه پنجم هستيم

وى تصريح كرد: مشتاقانه منتظر هستيم كه هرچه زودتر نقشه جامع علمى كشور تصويب شود و حتى در برنامه پنجم توسعه نيز لحاظ شود و اميدواريم كه هرچه زودتر اين كار به اتمام برسد و اينكه در حال حاضر كى اجرايى مى‌شود و در چه مرحله‌اى قرار دارد اين را بايد از دبيرخانه شوراى عالى انقلاب فرهنگى پرسيد.

واعظ زاده در پاسخ به خبرنگارى كه گفت شما نيز يكى از اعضاى اين شورا هستيد و مى‌توانيد در روند كار تاثير داشته باشيد، گفت: من نه سخنگوى آنجا هستم و نه مسوولش؛ بنابراين بهتر است كه بيشتر از اين وارد موضوع نشده و قولى ندهم كه نتوانم اجرا كنم.

وى درباره اينكه چرا اين روند تا به حال تا اين ميزان طولانى شده است، اظهار كرد: اميدوارم مسوولان مربوطه بتوانند پاسخ قانع كننده‌اى به اين سوال بدهند. به هر حال نقشه جامع علمى در ظرف يك سال با كار حجيم آماده شد منتهى شوراى انقلاب فرهنگى كميته‌اى را براى بررسى مجدد و نهايى كردن آن قرار داد كه اين كميته اين كارها را پيگيرى مى‌كند.

منتظر تصويب نقشه در سال گذشته بوديم

وى تصريح كرد: از آنجايى كه نقشه جامع علمى كشور براى اجرايى شدن تهيه مى‌شود نه براى اينكه فقط متنى باشد كه روى كاغذ بماند، لذا انتظارمان اين است كه اين كار هرچه سريعتر انجام شود و حتى منتظر بوديم كه اين نقشه در سال 87 تصويب و براى اجرا ابلاغ شود و نيز در بودجه معاونت نيز بخشى را براى آن كنار گذاشته بوديم و چون نقشه تصويب نشد آنرا به مصارف ديگر رسانديم.

واعظ زاده افزود: در سال جارى نيز به همين روال است و اميدواريم قبل از اينكه برنامه پنجم به مجلس تقديم شود كه در حال حاضر دولت مراحل نهايى آن را بررسى مى‌كند نقشه جامع علمى كشور در شوراى عالى انقلاب فرهنگى تصويب شود و بتوانيم اين برنامه پنج ساله را در يك چارچوب بيست ساله كه همان نقشه است تدوين كنيم.

معرفى شركت‌هاى متخطى ازاختصاص بودجه پژوهش

به گزارش ايسنا، معاون علمى و فن‌آورى رييس جمهور در پاسخ به آنكه اقداماتى را كه براى معرفى دستگاه‌هاى ضعيف در اختصاص قانون يك درصد بودجه انجام داده‌اند اظهار داشت: از معاونت فناورى و نوآورى خواسته شد كه اين دستگاه‌ها را معرفى كند كه هيچ منعى براى اعلام آنها وجود ندارد؛ اما تا به حال اين مسئله اعلام نشده است.

سازوكار تدوين نقشه جامع علمى كشور در دنيا كم نظير بود

واعظ زاده در پاسخ به آنكه در اجراى نقشه جامع علمى كشور آيا ارتباطاتى با دانشمندان ايرانى مقيم خارج نيز گرفته شده يا نه، خاطر نشان كرد: نقشه جامع علمى كشور با ساز و كارى كه تدوين شد حداقل در ايران جديد بود و در دنيا هم كم سابقه است به اين صورت كه به محض اينكه بخشى از نقشه و مقدمات آن تهيه مى‌شد بر روى پايگاه اطلاع رسانى آن قرار مى‌گرفت بنابراين براى تمام كسانى كه علاقه مند بودند اين امكان فراهم شد كه بلافاصله از پيشرفت كار مطلع شوند.

وجود حدود 50 هزار صفحه اسناد پشتيبان براى نقشه جامع علمى

وى تصريح كرد: هم اكنون نيز پيش نويس نقشه بر روى سامانه اطلاع رسانى شوراى تخصصى قرار دارد و نظرات متعددى از داخل و خارج كشور دريافت شده كه بسيارى از آنها نيز به صورت دقيق بررسى شد و احيانا موجب شد كه تغييراتى در نقشه داده شود بنابراين اين امكان فراهم است كه همكاران علمى كه در خارج از كشور هستند نظرات خود را ارائه دهند مثلا صورت جلسات شوراى تخصصى بلافاصله بعد از تهيه بر روى سايت قرار مى‌گرفت كه چيزى حدود 50 هزار صفحه اسناد پشتيبان نقشه به علاوه متن پيش نويس وجود دارد.

واعظ زاده ادامه داد: از هزار و اندكى از دانشمندان كشور دعوت شده كه در كميته‌ها و كميسيون‌هاى متعددى كه براى نقشه كار مى‌كردند حضور پيدا كنند و به صورت هفتگى جلساتى داشتند اما در خارج از كشور اين امكان فراهم نبود كه به صورت حضورى بتوانيم در جلسات از دانشمندان استفاده كنيم.

شش برابر شدن منابع اختصاصى به زيست فن‌اورى در سال جارى

واعظ زاده در پاسخ به سوالى درباره اقدامات دولت در خصوص توسعه زيست فن‌اورى اظهار كرد: تاسيس ستاد توسعه زيست فن‌آورى كه مسئوليتى ملى بر عهده گرفته كه زيست فناورى را حمايت كند و فعاليت‌هاى گسترده‌اى كه در كشور در اين حوزه انجام مى‌شود را هماهنگ كند در حال انجام است و منابع خوبى كه شش برابر سال گذشته بود امسال نيز اختصاص خواهد يافت.