مرکز رشد شريف صفحه نخست

تلاش براى ايجاد هزار شركت دانش بنيان در دانشگاه شريف در چشم‌اندازى پنج ساله

معاون پژوهشى و فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف با تاكيد بر توانمندى دانشگاه در توسعه شركت‌هاى دانش بنيان ابراز اميدوارى كرد كه در چشم اندازى پنج ساله حدود يك هزار شركت دانش بنيان در دانشگاه ايجاد شود كه به مفهوم ايجاد سالانه 200 شركت است.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر رضا روستا آزاد در نشست خبرى به مناسبت رونمايى از دستاوردهاى برتر مركز رشد فن‌اورى‌هاى پيشرفته دانشگاه اظهار كرد: كسانى كه در حوزه انتشار خبر در بخش دانش و فن‌آورى فعاليت مى‌كنند، در جريان هستند كه در طول 20 تا 30 سال گذشته تحولى در حوزه پژوهشى كشور ايجاد شده است.

وى افزود: اين جريان از انقلاب اسلامى ايران آغاز و در زمان جنگ نيز با نيازهاى علمى و فن‌آورى كه در كشور ايجاد شد، با رجوع به توانمندى‌ها و ظرفيت‌هاى داخلى، بذر و نهال توانمندى‌هاى علمى و پژوهشى در كشور شكل گرفت.

معاون پژوهشى و فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف ادامه داد: دستاورد اوليه اين مساله را در سال‌هاى جنگ در صيانت از كشور و عزت ملى ديديم و امروز نيز شاهد هستيم كه آن دفاع جانانه و قهرمانانه و شهادت و ايثار رزمندگان و حمايت از انديشمندان و صاحبان فكر، برگ زرينى را در كشور ايجاد كرد.

وى تصريح كرد: در اواخر دهه 60 و اوايل دهه 70 با برقرار شدن دوره‌هاى تحصيلات تكميلى و توسعه دوره‌هاى كارشناسى ارشد و دكترى نقطه عطفى در اين مسير ايجاد شد و از آن زمان انتشار مقالات پژوهشى در كشور كه سالانه زير يك هزار يا حتى 500 مقاله بود، روندى صعودى پيدا كرد تا آن جا كه امروز در اواخر دهه 80 اميدواريم با حدود انتشار 15 هزار مقاله حتى از «تركيه» نيز پيشى بگيريم.

روستا آزاد تاكيد كرد: در طول دو دهه بسيار مبارك از نظر پژوهش، يك جرم بحرانى ايجاد شده و اين كه تعداد قابل توجهى از پژوهش‌ها از نظر محتوا و عمق به جايى رسيده‌اند كه اكنون مى‌توانند وارد عرصه فن‌آورى شده و به عمل راه يافته و تجارى سازى شوند.

معاون پژوهشى و فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف، در بخشى ديگرى از سخنانش خاطرنشان كرد: حدود 30 شركت در حال حاضر در پيرامون دانشگاه صنعتى شريف وجود دارد و با توجه به اين فضا كه 30 شركت دانش بنيان از دانشگاه جوشيده مى‌توانيم توجه داشته باشيم كه علاوه بر شركت‌هاى متفرقه تعدادى نيز در مركز رشد مستقر هستند، بنابراين در جريان تحول مباركى هستيم كه ايجاد كسب و كار دانش بنيان و ورود به مرحله فن‌آورى و تجارى سازى است.

وى بيان كرد: در حال حاضر وضعيت به گونه‌اى است كه بايد حمايت‌هاى لازم صورت بگيرد و هر دو سال يك بار محصولى علمى ــ صنعتى بزرگى كه حتى در عرصه بين‌المللى قابل عرضه باشد را داشته باشيم.

روستا آزاد اظهار كرد: در خصوص تجارى سازى يافته‌هاى پژوهشى بايد از لحاظ هزينه‌ها هم حمايت ويژه‌اى شود از جمله صندوقى ريسك‌پذير براى حمايت از فن‌آورى‌ها باشد و با پشتوانه بخش خصوصى، منابع جذب شوند و به سمتى برويم كه با نواخت بالاترى همانطور كه در انتشار مقالات حركت داشتيم در چشم اندازى پنج ساله تعداد شركت‌ها را به يك هزار شركت برسانيم. به اين صورت كه ساليانه 200 شركت به دست بيايد و با برنامه‌ريزى‌ به اين هدف آرمانى برسيم.

معاون پژوهشى و فن‌آورى دانشگاه صنعتى شريف خاطر نشان كرد: در حال حاضر 10 دانشگاه برتر كشور اين پتانسيل را دارند كه به اين مساله كمك كنند، كما اين كه دانشگاه صنعتى شريف در صف مقدم آنها است.