مرکز رشد شريف صفحه نخست

معتادان عصر جديد

مخترعِ لایک، دلتنگ دورانی است که اینترنت وجود نداشت

نگرانی فزاینده این است که فناوری، علاوه ‌بر معتادکردنِ کاربران، به پدیدۀ «توجه جزئی مداوم» دامن می‌زند، توانایی تمرکز انسان‌ها را محدود می‌کند و احتمالاً هوش را پایین می‌آورد. اخیراً یکی از مطالعات نشان داده است که صِرف حضورِ گوشی‌های هوشمند به ظرفیت شناختی آسیب می‌زند؛ حتی وقتی که دستگاه خاموش است. روزنستاین، از مخترعان «لایک» در فیس‌بوک می گوید: «همه همیشه حواس‌پرت شده‌اند».

فناوری‌های مورداستفادۀ ما، اگر نگوییم اعتیاد کامل، به نوعی وسواس بدل شده‌اند. انگیزۀ ناگهانیْ ما را به چک‌کردن پیام اعلان می‌کشاند. کششی ما را وادار می‌کند فقط برای چند دقیقه به شبکه اجتماعی، یوتیوب، فیس‌بوک یا توییتر سر بزنیم، اما یک‌ساعت بعد به خود می‌آییم و خود را درحال لمس‌کردن و ضربه‌زدن می‌بینیم. او معتقد است که هیچ‌یک از این‌ها اتفاقی نیست. این «دقیقاً همان چیزی است که طراحان در نظر داشتند».

گروهی از خلاق‌ترین مهندسان سیلیکون‌ولی، کسانی که لایکِ فیس‌بوک را به وجود آوردند، امروز از اختراعات خود پشیمان شده‌اند. آن‌ها می‌بینند محصولاتشان، مثل قمار یا مواد مخدر، روزانه میلیون‌ها انسان را به رفتاری اعتیادگونه وامی‌دارد. آن‌ها مسیر اعتراض و مقاومت را آغاز کرده‌اند: اطلاع‌رسانی دربارۀ خطرات اعتیادِ دیجیتال و کناره‌گیری شخصی از دنیای فناوری.

برگرفته از ترجمان - 970613
http://tarjomaan.com/neveshtar/8790