مرکز رشد شريف صفحه نخست

توسعه كسب و كارهاى دانش بنيان و شتاب دهنده فناورى در دانشگاه صنعتى شريف

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف از افزایش رشد کمی و کیفی مقاله های علمی و پژوهشی و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و شتاب دهنده فناوری این دانشگاه طی چند سال اخیر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدرضا موحدی به اهمیت چرایی نقش پژوهش پرداخت و گفت: در دنیای جدید دانشگاه ها نقش شان نسبت به سال ها و دهه های قبل خیلی متفاوت تر شده است. در گذشته دانشگاه‌ها بیشتر نقش آموزشی و تسهیلات تکمیلی برای خودشان قائل بودند اما اکنون بحث پژوهش نیز به آن اضافه شده است.
وی افزود: در دنیای جدید کافی نیست که ما فقط به آموزش نیروی انسانی بپردازیم. دانشگاه ها اکنون وارد نسل جدیدی شدند که نسل سوم نام دارد. در نسل سوم، علاوه بر آموزش و پژوهش، توسعه فناوری و کارآفرینی نیز به دانشگاه ها واگذار شده است؛ با توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی، به ویژه دوره دکترا در دانشگاه ها، پژوهش در دانشگاه ها نقش پر رنگ تری پیدا کرده است. دستاوردهای خوبی نیز معمولا به شکل خروجی های پژوهشی از جنس مقاله های علمی در حوزه فناوری، ثبت اختراع و پتنت و.... دیده می شود. از دو دهه پیش نیز دانشگاه صنعتی شریف وارد بحث پژوهش شده است.
وی اظهار داشت: همچنین از حدود یک دهه قبل نیز برخی دانشگاه ها به عرصه کارآفرینی به عنوان دانشگاه نسل سوم پا گذاشته‌اند به گونه ای که فارغ التحصیلان بتوانند در عرصه های کارآفرینی و کسب و کارهای دانش بنیان فعالیت داشته باشند و از این طریق دانش خودشان را از محل دانش و فناور به ارزش کارآفرینی تبدیل کنند. 
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: دانشگاه صنعتی شریف یکی از پیشگام ترین دانشگاه ها در این حوزه بوده است. خدا را شکر دانشگاه صنعتی شریف هم اکنون در توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی جزو دانشگاه های پیشگام بوده و هم به لحاظ خروجی برای پژوهشی همیشه جزو اولین دانشگاه ها بوده است؛ در طول دهه 80 و اوایل دهه 90 بیشترین آمار، تولید مقاله های علمی وپژوهشی را داشته و در این زمینه نیز سرآمد بوده است.
وی ادامه داد: هم اکنون بر اساس رتبه بندی بین المللی، مقاله های ما علاوه بر بحث تعداد که تقریبا به حالت ثبات رسیده است از نظر کمی و کیفیت هم در وضعیت خوبی به سر می برد به طوری که بر اساس رتبه بندی بین المللی، استنادهای مقاله ها، تعداد استنادها و ارجاع ها بر مقاله عدد خوبی است و نشان دهنده این است که علاوه بر توسعه کمی مقاله های ما از نظر کیفی نیز وضعیت خوبی دارند و مورد ارجاع و استناد قرار می گیرند.
دکتر موحدی به برنامه های دانشگاه شریف برای توسعه مبحث پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: همچنین ما علاوه بر رشد کمی و کیفی مقاله هایمان، توسعه کارآفرینی و فناوری و تاسیس مرکز رشد را داشته ایم و در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده ایم. همچنین ما هزار ساعت آموزش های کارآفرینی به دانشجویانمان عرضه کرده ایم. فضای شتاب دهی به ایده های فناورانه و کسب و کارهای دانش بنیانمان نیز هم اکنون بسیار توسعه پیدا کرده است. شتاب دهنده فناوری ما در دانشگاه نیز طی چند سال اخیر موفقیت های بسیار خوبی داشته اند و هر سال هم گسترش پیدا کرده است؛ هم اکنون تعداد تیم هایی که از دل این شتاب دهنده ها در آمده اند و شرکت هایی که بر اساس فعالیت اولیه در شتاب دهنده موفق بوده اند در عرصه کسب و کار، تعدادشان در حال افزایش است.
وی یادآور شد: از سوی دیگر مرکز رشد ما تعداد زیاد شرکت ها را طی سال های اخیر به جامعه تحویل داده است. سال گذشته هم پارک علم و فناوری دانشگاه(با کسب مجوز از وزارت علوم) فعال شده و در حال پذیرش شرکت های رشد یافته است؛ عمدتا این شرکت ها از دل مرکز رشددهی عبور کرده اند و اکنون به عنوان شرکت های بالغ و راه یافته در فضای کسب و کار اجتماعی فعالیت می کنند؛ هم اکنون در حدود بیش از 15 شرکت پذیرفته شده اند. متقاضیان زیادی هم هنوز پشت دروازه پارک داریم که مایل هستند در پارک علم و فناوری دانشگاه حضور داشته باشند. اگر ما بتوانیم امسال فکری به فضای فیزیکی مان کنیم، مطمئن هستیم که این پارک قابلیت رشد بسیار بالایی پیدا خواهند کرد.
وی بیان کرد: مجموعه این فعالیت ها نشان می دهد که دانشگاه ما در زمینه آموزش و پژوهش و توسعه فناوری و گسترش کارآفرینی و کسب و کارهای دانش بنیان، شکر خدا وضعیت خوبی دارد. استقرار شرکت های دانش بنیان و استقبال آنها برای حضور در اطراف دانشگاه بیانگر این مساله است؛ هم اکنون دانشگاه به عنوان یک منبع نیروی انسانی و توسعه فناوری در جامعه نگاه می شود به همین دلیل سرمایه گذران مایل هستند که اطراف دانشگاه ها حضور داشته باشند و از محیط آن بهره ببرند.
وی در پایان گفت: با وجود تمام این دستاوردهای مثبت ما هنوز فاصله زیادی تا استفاده و به فعلیت بخشیدن همه توانمندی هایمان داریم. ما معتقدیم استعداد فعالیت ما در بخش پژوهش و توسعه فناوری،کارآفرینی، کسب و کار دانش بنیان خیلی بیشتر از چیزی است که هم اکنون وجود داد و ما باید فضای مناسب فیزیکی، روانی و فرهنگی لازم را ایجاد کنیم تا بتوانیم از پتانسیل بیشتری بهره ببریم. ما اکنون به لطف حضور اساتید توانمند و دانشجویان بسیار با استعداد خیلی بیشتر از این پتانسیل ها فعالیت داریم و باید زمینه مناسب را برای این ظهور این توانمندی ها فراهم کنیم.