مرکز رشد شريف صفحه نخست

آغاز به كار اولين كنفرانس كارآفرينى با رويكرد الزامات دانشگاه كارآفرين

نخستین کنفرانس کارآفرینی با رویکرد الزامات دانشگاه کارآفرین با هدف توسعه و ترويج فرهنگ كارآفريني در میان دانشجویان و اساتید، توانمندسازي دانشجويان و ارتقاي مهارت‌ها و قابليت‌هاي كارآفرينانه آنها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی؛ صبح روز سه شنبه 21 آذر ماه 1396 کنفرانس کارآفرینی با رویکرد الزامات دانشگاه کار آفرین با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناروی ریاست جمهوری، دکتر دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر فتوحی رییس دانشگاه و جمعی از اساتید، مسئولین، کارشناسان این حوزه در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در آیین افتتاح این کنفرانس دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی به ضرورت بازنگری در ماموریت و رسالت دانشگاه صنعتی شریف در پنجاهمین سال دوم فعالیت خود اشاره کرد و افزود: با تشکیل شورای راهبردی دانشگاه از ذبده ترین نیروها و متخصصین توانسته ایم برنامه 10 ساله آینده دانشگاه صنعتی شریف را در هیات امنا به تصویب برسانیم.
وی گفت: تربیت نسل آینده و بکارگیری علوم و دانش نوین در تامین نیازهای اساسی کشور از مهم ترین ماموریت های دانشگاه صنعتی شریف محسوب می شود.
وی افزود: بودجه های دولتی پاسخگو نیاز دانشگاه صنعتی شریف نیست و باید با گسترش کارآفرینی در کنار آن انتفاعی برای دانشگاه ایجاد نماییم.


دکتر فتوحی به موضوع آب، محیط زیست و انرژی به عنوان الویت های اصلی در دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و گفت: برای تحقق بیشتر کارآفرینی در دانشگاه شریف اقدام به ایجاد مرکز نوآوری و فناوری شریف در منطقه 22 شهرداری تهران نموده ایم .
رییس دانشگاه صنعتی شریف به فعالیت های این دانشگاه در جهت تحقق و توسعه کار آفرینی در کشور اشاره کرد و گفت: ترویج و فرهنگ سازی کار آفرینی، ایجاد و ارتقای توانمندی و قابلیت های کارآفرینی دانشجویان، ایجاد کسب و کار دانش بنیان و حمایت از آن و پایدار سازی پژوهش های دانش بنیان از مهم ترین اهداف ما در دانشگاه کارآفرین است.
در ادامه این برنامه دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سخنانی به برنامه های آتی این معاونت و اقداماتی که تا کنون انجام شده است پرداخت.
دکتر ستاری گفت: کلید آموزش، اشتغال و پژوهش پول نیست و اغلب در کشور ما به اشتباه فکر میکنیم که باید همیشه پول باشد تا کار آفرینی ایجاد شود در صورتی که با ایجاد زیست بوم و فرهنگ مناسب می توان به کارآفرینی نایل شد.

وی عدم وابستگی به بودجه های دولتی را رمز موفقیت کشورهای سرآمد در بحث کارآفرینی دانست و گفت: استخدام سبب می شود که فرد نوآوری و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و فرد از کارآفرینی و رشد باز می ماند، از این رو اشتغال آفت محسوب می شود.
دکتر ستاری به کیفیت به عنوان یک شاخص مهم در کارآفرینی اشاره کرد و افزود: ورود یک دانشجو به دانشگاه باید به مثابه یک بمب عمل کند و باید با زیست بوم مناسب بالاترین میزان اثر گذاری را در دانشجویان ایجاد نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عدم وابستگی به منابع مالی را یک موفقیت بزرگ برای استارتاپ ها دانست و افزود: دانشگاه ها باید سبد درآمدی مستقل از دولت ایجاد نماید و از محل فروش تکنولوژی به استقلال مالی برسند .
وی به نیاز ایجاد تغییرات در سیستم آموزش کشور اشاره کرد که باید با ایجاد رشته های آموزشی جدید و رشته های میان رشته ای در حوزه تکنولوژی به عنوان یک محرک اقتصادی بهره بگیریم.
دکتر ستاری در ادامه گفت: ایران چهارمین تولیدکننده مهندس در دنیا محسوب می شود اما افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، آموزش عالی ما تأثیر خاصی بر GDP ندارد.
وی در پایان کارآفرینی را یک ژن در ایرانیان دانست که باید از این ژن در جهت تغییرات مثبت و ایجاد ابتکار و نوآوری بهره ببریم و با ایجاد زیست بوم مناسب این ژن خوب را به ظهور برسانیم.

در ادامه این کنفرانس دکتر دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سخنانی به تعریف کارآفرینی پرداخت و گفت: کسی که توانمندی برای تجهیز نیروی متخصص و سرمایه گذار را دارا باشد یک کارآفرین تلقی می شود.
دکتر دوایی دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان دانشگاه پیشگام در حوزه کارآفرینی خواند و خاطر نشان کرد: باید حمایت ها از این دانشگاه فراگیر شود.