مرکز رشد شريف صفحه نخست

گزارشى از فعاليت‌هاى مجتمع خدمات فناورى دانشگاه صنعتى شريف

مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف گزارشی از خدمات و فعالیت های این برنامه ارائه کرد.

 

به گزارش روابط عمومی؛ دکتر محمد شریف خانی مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری مجتمع خدمات فناوری شریف در این گفتگو به روند راه اندازی این برنامه اشاره کرد و افزود که شروع برنامه مجتمع خدمات فناوری از سال 92 آغاز شده است و در سال 93 ما موفق به استقرار کامل واحدها در مجتمع شدیم.

وی افزود: با نظر مسولین دانشگاه بر آن شدیم تا فضای بزرگی که در دانشگاه بدون استفاده بود را تبدیل به فضایی مولد برای اجرای پروژه هایی که به نوعی با صنعت درگیر هستند تبدیل گردد و از این طریق توانستیم گام مهمی در جهت ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه برداریم.
دکتر شریف خانی ابراز کرد: در این مجتمع فعالیت های صنعتی و حرفه ای خوبی انجام می شود و ما با این کار توانستیم از حالت فعالیت های صرفا پژوهشی خارج شده و قراردادهای جدی را با صنعت منعقد نماییم و ورود بیشتری در حوزه های صنعتی داشته باشیم.
مدیر برنامه های دفاتر و مراکز خدمات فناوری به مراحل واگذاری فضا به اعضای هیات علمی اشاره کرد و افزود: اعم تلاش ما در مجتمع این است تا اعضای هیات علمی بتوانند از امکانات این مجموعه بهره مند شوند اگرچه برای ارایه خدمات محدودیت هایی نیز در نظر گرفته ایم که از جمله این محدودیت ها می توان به داشتن سوابق اجرایی و حجم قردادهای ارتباط با صنعت اعضای هیات علمی اشاره کرد.
وی یاد آور شد: برای این منظور شیوه نامه ای تدوین گردیده است تا افراد بر اساس ساز و کار مشخصی امکان فعالیت در مجتمع را داشته باشند.
دکتر شریف خانی با ابراز خرسندی افزود: که تاکنون تعداد 33 واحد خدمات فناوری در مجتمع فعالیت دارند.
مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری با اشاره به روند استقرار واحدهای خدمات فناوری در مجتمع افزود: برای تاسیس یک دفتر می بایست یک فرایند داوری طی شود و متقاضی تاسیس دفتر باید سابقه در آمد از صنعت بیش از 300میلیون تومان داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه شریف گفت: اختصاص فضا یکی از تسهیلاتی است که در مجتمع داده می شود و این لزوما منجر به راه اندازی دفتر نمی شود و راه اندازی دفتر نیز مستلزم ارایه فضا از سوی مجتمع نیست.

دکتر شریف خانی درباره نحوه فعالیت های این دفاتر تاکید کرد: تمامی قراردادهای این دفاتر از لحاظ حقوقی از سوی دانشگاه شریف منعقد می شود و هیچ کدام ساختار مستقل از دانشگاه نیستند و تمامی آنها با برند و عنوان دانشگاه صنعتی شریف فعالیت دارند و تمامی عواید مادی قرار دادها نیز در حساب مالی دانشگاه است وخوشبختانه از لحاظ مالی کاملا شفاف عمل می شود.
مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری در ادامه افزود: هر عضو هیات علمی باید به ازای فضایی که در اختیار دارد هزینه استقرار بپردازد که طبیعتا این هزینه تحت عنوان سر بار از قرار دادهایشان کسر خواهد شد.
وی گفت: البته در قبال فعالیتی که انجام می شود تسهیلات ویژه ای به دفاتر ارایه می دهیم و امسال نیز در نظر داریم وام قرض الحسنه برای مدیران و فناوران دفاتر ارایه دهیم.
وی در مورد اعطای وام متذکر شد: سقف وام قرض الحسنه برای مدیران دفاتر 30 میلیون تومان و برای فناوران دفاتر این مبلغ10میلیون تومان می باشد که قطعا این رقم در سال¬های آتی افرایش خواهد داشت.
ایشان همچنین درباره سایر برنامه های حمایتی در آینده یادآور شد؛ به مدیران دفاتری که فناوران آن به صورت تمام وقت در دفاتر خود حضور دارند بر اساس امتیاز ماهیانه تا سقف مبلغ یک و نیم میلیون تومان حقوق پرداخت خواهیم کرد تا حضور پایدار ایشان و ایجاد رسوب دانش سبب افزایش سطح کیفیت خدماتی گردد.
دکتر شریف خانی درباره سایر فعالیت های دفاتر در مجتمع خدمات فناوری افزود: در مجتمع علاوه بر دفاتر خدمات فناوری، دفاتر ستادی و پژوهشی مربوط به سایر فعالیت های معاونت پژوهشی دانشگاه از قبیل دفتر ستاک، مرکز کارآفرینی دانشگاه، دفتر تجاری سازی دستاورد های دانشجویی و همچنین دفتر انتقال توسعه تکنولوژی در زمینه فعالیت های دانشجویی و طرح های فناورانه اعضاء هیات علمی دانشگاه در این مجتمع فعالیت دارند.
وی همچنین درباره فعالیت آزمایشگاه مرکزی مستقر در مجتمع خاطر نشان کرد که این آزمایشگاه حدود 20 درصد از مساحت کل مجتمع را به خود اختصاص داده است و خدمات خاص آزمایشگاهی از قبیل تایید استاندار و... را به عموم سازمان ها و شرکت ها ارایه می دهد.
دکتر محمد شریف خانی در پایان ضمن تشکر از زحمات و حمایت های افرادی که زمینه ایجاد و راه اندازی و ادامه فعالیت ها در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه را فراهم نمودند گفت؛ دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با هزینه کردن در ساخت و راه اندازی فاز دوم مجتمع زمینه فعالیت های بیشتر و جذب تعداد بیشتری از اعضای هیات علمی را فراهم آوردند.