مرکز رشد شريف صفحه نخست

مديران پرمشغله؛ خروج از محيط كارى

اگر پای درد دل مدیران بنشینید به شما خواهند گفت كه زمان، منبعی است كه بیش از همه در مضیقه آن هستند. اگر خوب به آنها بنگرید، این صحنه‌ای است كه شاهد خواهید بود: از جلسه‌ای به جلسه‌ای دیگر می‌شتابند؛ مرتباً به پست الكترونیكی خود سر می‌زنند و جواب تماس های مختلف را می دهند. حجم زیادی از فعالیت‌های پرشتاب كه تقریباً هیچ فرصتی را برای تمرکز و اندیشیدن باقی نمی‌گذارند. مدیران گمان می‌كنند كه با این روش كارهای مهمی انجام می‌دهند، اما آنها در واقع بیشتر دور خودشان می‌چرخند!

 یافته های پژوهش‌هایی که رفتار مدیران پرمشغله را مورد مطالعه قرار داده‌اند حاکی از این است که 90 درصد از مدیران، زمان خود را در انواع فعالیت‌های ناكارامد هدر می‌دهند و تنها 10 درصد مدیران، از وقت خود به شیوه‌ای متفكرانه، با احساس تعهد و هدفمند استفاده می‌كنند.

 راهکاری که طی سالیان تجربه کرده ایم و به مدیرانی که در برهه هایی از زمان، نیازمند تمرکز بر روی موضوعات خاص بودند نیز توصیه کرده ایم، خروج از محیط شلوغ و پرازدحام کاری و پناه بردن به محیطی همراه با سکوت و آرامش بوده است. فضایی که در آن بتوان تمرکز لازم را برای تفکر عمیق، ایده پردازی و کشف راهکارهای خلاقانه به دست آورد. این فضا بسته به نوع روحیات و علایق افراد می تواند متفاوت و شامل مواردی نظیر کوه، بیابان، جنگل، ویلایی آرام یا حتی هتلی دور افتاده باشد.

بنابراین به مدیران پرمشغله توصیه می کنیم همواره در فکر ایجاد یک فضای ویژه و مناسب برای اینگونه مواقع باشند.

منبع: fadaeimanesh.com