مرکز رشد شريف صفحه نخست

تقدير از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتى شريف با حضور معاون رئيس جمهور

طی مراسمی با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری از پژوهشگران نمونه سال 94 دانشگاه صنعتی شریف تقدیر شد.

 

به گزارش روابط عمومی؛ عصر روز یکشنبه 20 دی ماه سال‌جاری مراسم تقدیر از پژوهشگران نمونه سال 94 دانشگاه صنعتی شریف در سالن کهربا دانشکده مهندسی برق برگزار گردید.

دکتر فتوحی: دانشگاه صنعتي شريف در خط مقدم توليد علم
دکتر فتوحی ریيس دانشگاه صنعتي شريف در ابتدای اين مراسم گفت: دانشگاه ها مهمترين وظيفه توليد علم و فناوري را به عهده دارند و دانشگاه صنعتي شريف هم در خط مقدم توليد علم قرار گرفته است.

وی افزود: توليد علم در كشور نياز به فرهنگ علمي دارد و بايد اين فرهنگ و اعتقاد به پژوهش در كشور نهادينه شود.

دکتر فتوحی با اشاره به پیشتازی دانشگاه صنعتی شریف در کشور گفت: ما بايد به سمت موضوعات چند رشته اي حركت كنيم، آنچه جهت گيري آينده دانشگاه شريف در حوزه پژوهش را رقم مي زند اين است كه به عنوان يك دانشگاه الگو در سطح ملي و بين‌المللي شناخته شويم.
رییس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه خاطرنشان کرد؛ تبدیل شدن به یک دانشگاه پیشگام، الگوساز و بین المللی سرآمد در علم و فناوری از طریق انجام پژوهش‌های بنیادی و توسعه‌ای در رده جهانی با تمرکز بر حل مسایل ملی هدف راهبردی دانشگاه صنعتی شریف برای جهت گیری آینده در حوزه پژوهش می باشد.

دکتر تجریشی : میزان ارجاعات به مقاله‌های دانشگاه صنعتی شریف 50 برابر شده است
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف در این مراسم طی سخنانی گفت: در 5 سال اخیر میزان ارجاعات به مقالات اساتید دانشگاه صنعتی شریف 50 برابر شده و از نظر سرانه مقالات حدود 3 هستیم.
دکتر تجریشی خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتقای پژوهش برنامه‌های ویژه‌ای دارد به طوری که در بحث ارتباط با صنعت 4 برنامه مشخص را تدوین کرده‌ایم و برای توسعه مراکز پژوهشی، تعاملات صنعتی، ارتقای کارآفرینی و بحث پسا دکترا نیز برنامه ‌ریزی‌هایی داریم.
وی افزود: همچنین در بخش توسعه محصولات قبل از تجاری‌سازی برنامه‌هایی داریم تا فناوری‌ها زودتر به مرحله تجاری‌سازی برسد.
دکتر تجریشی با بیان اینکه سال گذشته 160 میلیارد تومان گردش کاری در داخل دانشگاه صورت گرفته است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز برای توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت به ما کمک کرده است به طوری که سال گذشته در این زمینه یک میلیارد تومان از معاونت حمایت گرفتیم تا طرح‌های دانشگاه به هدف برسد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف با اشاره به اهمیت کیفیت مقالات در این دانشگاه گفت: تعداد مقالات ما در ISI افزایش نداشته است ولی از نظر میزان ارجاعات به 60 رسیدیم یعنی در 5 سال اخیر میزان ارجاعات ما 50 برابر شده است تا به لحاظ سرانه مقالات حدود سه هستیم.
دکتر تجریشی ادامه داد: رقم پژوهانه نیز سال گذشته سه میلیارد و 300 میلیون تومان بوده است و برای حمایت از اساتید جوان در سه سال اول نیز اعتباراتی در نظر گرفتیم.
وی ادامه داد: کرسی‌های فردی و گروهی 5 ساله نیز قرار است به 10 ساله ارتقا یابد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف افزود: تاکنون 190 مورد قرارداد داشتیم که متوسط قراردادها بین 200 تا 300 میلیون تومان بوده است.

دکتر ستاري : مبالغ حمایتی بنیاد ملی نخبگان از دانشجویان دانشگاه شریف افزایش خواهد یافت
دکتر سورنا ستاري در مراسم تقدير از پژوهشگران نمونه دانشگاه صنعتي شريف گفت: زيرساخت‌هاي پژوهشي آزمايشگاه‌هاي ما در دانشگاه‌ها بسيار قديمي هستند و بايد نوسازي شوند.
 معاون علمي و فناوري رئيس‎جمهور با تاکید بر این که بودجه پژوهشي سال آينده بي‎سابقه است، گفت: بودجه پژوهشي سال آينده رقمي بي‎سابقه است که اميدواريم به تصويب مجلس برسد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شریف در ادامه خاطرنشان کرد: سرمایه مملکت ما بچه های این کشورند و نباید نفت و گاز و معدن کشور به عنوان سرمایه های اصلی ایران قلمداد شود.
وي گفت: خوشبختانه طي دو سال اخير فهم مشترکي براي تعريف سرمايه هاي ملي در کشور ايجاد شده است و اکنون درباره اينکه سرمايه هاي ما، جوانان و فارغ التحصيلان هستند به اتفاق نظر رسيده ايم .

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بيان اينکه قصد داريم در بودجه سال آينده بسته هاي حمايتي از نخبگان را افزايش دهيم، افزود: اکنون هزار نفر از دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف تحت پوشش بنياد ملي نخبگان هستند و براي سال آينده قصد داريم مبالغ حمايتي را افزايش دهيم.
دکتر ستاری در ادامه سخنانش دانشگاه صنعتی شریف را معدن طلای کشور نامید و گفت: باید دشمن بداند معدن اصلی ایران جنوب کشور نیست و دانشجویان ما به عنوان ذخایر اصلی کشور هستند.

در ادامه اين مراسم از 35 نفر از استادان و پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شريف تقدیر شد.

اساتید و پژوهشگران برتر

 

 

همچنین دکتر جواد صالحی، دکتر علی کریمی طاهری و دکتر فیروز مطلوبی مقدم به عنوان اساتید ممتاز دانشگاه شریف معرفی شدند.

 گزارش تصویری

افتتاح مرکز خدمات آزمایشگاهی شریف و فاز 2 مرکز خدمات فناوری سیستم های پیشرفته شریف
در خاتمه مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی شریف، با حضور دکتر سورنا ستاری و جمعی از مدیران دانشگاه صنعتی شریف "مرکز خدمات آزمایشگاهی شریف و فاز 2 مرکز خدمات فناوری سیستم های پیشرفته شریف" افتتاح شد.
گفتنی است: این مرکز با مساحتی تقریبی 1500 متر عصر روز یکشنبه 20 دی ماه سال‌جاری به بهره برداری رسید.