مرکز رشد شريف صفحه نخست

برگزارى نمايشگاه دستاوردهاى خانواده فناورى شريف با حضور معاون علمى رئيس جمهور

با حضور معاون رئیس جمهور از 10 محصول فناوری خانواده شریف به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی؛ صبح روز سه شنبه 26 آبان‌ماه نمایشگاه دستاوردهای خانواده فناوری شریف به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این دانشگاه و همچنین هفته جهانی کارآفرینی برگزار شد.

دکتر سعید سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ابتدای این مراسم گفت: راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان درکشور ما پدیده جدید است اما دیگر کشورها در این زمینه 50 سال از ما جلوتر هستند و فارغ التحصیلان ما می توانند درقالب شرکت های دانش بنیان در مراکز رشد فعال شوند و ایده های خود را به محصول تبدیل کنند.
دکتر سهراب پور افزود: اگر دانشجویان ما به این مقوله وارد نشوند و محصول تولید نکنند، در نهایت منجر به این خواهد شد که در خارج از ایران و با حضور در شرکت های خارجی ایده های خود را تجاری سازی خواهند کرد.
وی با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی مراکز رشد به شرکت های دانش بنیان نوپا گفت: شرکت های دانش بنیان نوپا در مدت سه سال می توانند در مراکز رشد مستقر شوند و این زمان تا چهار سال قابل تمدید است.
دکتر سهراب پور گفت: بهترین نمونه مراکز رشد دنیا را مرکز رشد دانشگاه استنفورد دارد، این دانشگاه با دریافت 5 تا 10 درصد سهام شرکت های مستقر در این مرکز، درآمدهای مناسبی برای خود کسب کرده است.
وی افزود: باید شرکت های دانش بنیان خصوصی بزرگ داشته باشیم ، اکنون شرکت های بزرگ دولتی هستند، ما نیاز داریم شرکت های خصوصی بزرگی همچون زیمنس و فیلیپس داشته باشیم.
در ادامه برنامه دکتر مسعود تجریشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه طی سخنانی گفت: دانشگاه صنعتی شریف در سال 93 حدود 100 میلیارد تومان فروش محصولات ایده محور داشته است و این در حالی است که تعداد قراردادهای صنعتی این دانشگاه از 80 قرارداد در سال 89 به بیش از 300 قرارداد در حال حاضر رسیده است.


دکتر تجریشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دولت با شش میلیون بیکار مواجه است که هر سال یک میلیون نفر به این تعداد اضافه می‌شود. از سوی دیگر 400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و 200 هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران برق دارد و حدود 150 هزار میلیارد تومان به مسکن مهر بدهکار است که تنها راه حل دولت برای رفع این مشکلات تولید فکر است.
وی برنامه این دانشگاه در حوزه آموزش را برنامه مربیگری ذکر کرد و افزود: در حوزه پژوهش نیز برنامه تعریف کتاب ارتقاء کیفیت تحقیقات و حمایت از اساتید جوان را در دستور کار داریم.
دکتر تجریشی به رشد علمی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: محققان این دانشگاه 1500 مقاله بین‌المللی منتشر کرده‌اند که سه مقاله به ازای هر عضو هیات علمی است. وی طرح‌های مشارکتی با صندوق نوآوری و شکوفایی و توسعه زیرساخت و فضاهای فیزیکی را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه نام برد.
در ادامه مراسم افتتاحیه دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که سرمایه اصلی ما نیروی انسانی است، افزود: ما تا کنون با پول نفت اقدام به راه‌اندازی کارخانجات و پالایشگاه‌ها و پتروشیمی کردیم. به این معنی که ما از محل پول توجیبی اقدام به ایجاد کارخانه نموده ایم. 
دکتر ستاری با انتقاد از برخی اقدامات بخش‌های صنعتی در زمینه خرید فناوری خاطرنشان کرد: ما در حوزه سولفورزدایی تا کنون 34 بار اقدام به خرید این فناوری کردیم چرا که تفکر و نگاه ما به صنعت و تکنولوژی غلط بوده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که تفکر دولتی در حوزه پژوهش کاربرد ندارد، یادآور شد: تفکر دولتی هر چند که می‌تواند در حوزه مرزهای دانش پاسخگو باشد ولی در حوزه تجاری سازی موفق نخواهد بود از این رو دنیا به سمت فرهنگ خصوصی‌سازی حرکت کرده است. چرا که این فرهنگ است که می‌تواند کارآفرینی کند.
دکتر ستاری ایران را چهارمین کشور دنیا در زمینه تربیت مهندس توصیف کرد و افزود: ایران پس از کشورهای هند، چین و روسیه چهارمین کشور تربیت کننده مهندس است و از سوی دیگر در کشور 32 میلیون نفر جمعیت 20 تا 40 سال داریم که این زمینه‌ها می‌تواند پتانسیل مهمی برای کشور در حوزه کارآفرینی باشد.
گفتنی است: در این مراسم از ۱۰ محصول دانش بنیان که ماحصل تلاش برخی از اعضای خانواده شریف بود رونمایی شد.
هد هد۳، سامان پارس رایت محصول شرکت امن افزار؛ ماژول امنیت سخت افزاری (HSM) محصول شرکت حصین ایمن؛ بازاریاب انرژی آسانسور، دستگاه تشخیص دهنده رنگ دندان، ستون جداکننده سلولی، ساخت پلیت های استئوتومی سفارشی، پروژه تب نت، ساخت پوست مصنوعی جهت ترمیم زخم های عمیق از جمله محصولات دانش بنیانی بودند که در این نمایشگاه از آن رونمایی شد.