مرکز رشد شريف صفحه نخست

رقابتى براى ايده پردازان و صاحبان كسب و كارهاى كوچك در دانشگاه صنعتى شريف

به گزارش روابط عمومی؛ صبح روز دوشنبه 18 آبان ماه سال جاری نشست خبری جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف با حضور اصحاب رسانه در سالن شیخ بهایی برگزار شد.
در ابتدای این نشست مهندس مجید دهبیدی پور مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی گفت: امسال 211 طرح به دبیرخانه هفتمین جشنواره سراسری کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف ارسال شده است که نسبت به سال گذشته رشد 60 درصدی را در ارایه طرح ها شاهد بودیم.
وی گفت: این جشنواره از سال 1386 به صورت سالانه در هفته پژوهش و با همت مرکز کارآفرینی، مرکز رشد فناوری های پیشرفته و صندوق توسعه صادرات شریف در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود.

مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شریف خاطرنشان کرد؛ در هفتمین دوره جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف، رویکرد سراسری بودن این جشنواره به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است. وی افزود: تعامل موثر دانشگاه، صنعت و سرمایه گذاران، فراهم آوردن شرایط برای کارآفرینان به منظور بازاریابی و معرفی طرح به سرمایه گذاران، پرورش نسل جدیدی از کارآفرینان، شناسایی کارآفرینان جوان ناشناخته، استفاده صاحبان ایده از بازخورد کارآفرینان و مدیران برتر، افزایش توان کارآفرینان برای نوشتن طرح تجاری و برنامه ریزی اجرایی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی در ادامه افزود: زمینه سازی برای مذاکره و عقد تفاهم نامه سه جانبه به منظور سرمایه گذاری مشترک بین سرمایه گذاران، دانشگاه و کسب و کارهای کوچک و متوسط، جمع آوری ایده های کسب و کار و تشکیل بانک ایده، حمایت مادی و معنوی از طرح ها و ایده های برتر به ویژه در حوزه فناوری های پیشرفته از دیگر اهداف برگزاری این رویداد است.

مهندس دهبیدی پور یادآور شد: در این جشنواره شرکت کنندگان ضمن آشنایی با مهارت ها و اصول کسب و کار و تمرین عملی بر مبنای ایده محوری و فناوری در یک محیط رقابتی نسبت به آماده سازی طرح خود برای ارایه به نهادها و اشخاص سرمایه گذار اقدام می کنند و خروجی این جشنواره که شامل طرح های برتر است ضمن برخورداری از خدمات حمایتی مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف و سایر نهادهای حامی، امکان سرمایه گذاری سرمایه گذاران به منظور تجاری شدن طرح و تولید محصول مربوطه را خواهند داشت.

در ادامه نشست مهندس ریاحی رئیس کمیته‌ی برگزاری جشنواره کسب و کار شریف در خصوص روند کلی اقدامات صورت گرفته گفت: حضور سازمان فرا بورس از جمله اتفاقاتی است که امسال در جشنواره رخ داد که جهت سرمایه گذاری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. همچنین 122 طرح در مرحله اول داوری که اغلب از اساتید و فعالان حوزه کسب و کار تشکیل شده است ارسال گردید.

وی افزود: 10 کارگاه برای این جشنواره در نظر گرفته شده است که تا کنون 4 کارگاه آن برگزار گردیده است.
مهندس ریاحی گفت: از 122 طرح رسیده به دبیرخانه جشنواره60 طرح انتخاب و در نهایت 12 طرح در دو دسته نوآورانه و نوپا تقسیم و انتخاب خواهند شد.
رییس کمیته‌ی برگزاری این جشنواره در خصوص تفاوت جشنواره امسال با سال های گذشته گفت: وجه تمایز جشنواره امسال با سال‌های گذشته حضور پر رنگ تمام سرمایه گذاران است که به هدف ما که تجاری سازی محصول و ایده‌ها می‌باشد کمک بیشتری خواهد کرد.
مهندس ریاحی افزود: جدا از کارگاه‌ها رویدادهایی چون؛ ایده رویداد آشنا (دورهمی)، رویداد پشتیبان و رویداد کافه کارآفرین برگزار خواهند شد.
وی گفت: صندوق الکترونیک از طرح‌های منتخب جشنواره با ارائه تسهیلات با نرخ پایین حمایت می‌کند و سازمان فرا بورس هم روی طرح‌های پایانی و انتخاب شده سرمایه گذاری خواهد کرد.
مهندس ریاحی در خاتمه خاطرنشان کرد: 45 درصد طرح‌ها در زمینه آی‌تی است و سازمان حفاظت محیط زیست نیز از این جشنواره حمایت می‌کند.