مرکز رشد شريف صفحه نخست

آغاز به كار هشتمين جشنواره صنعتى مكانيك شريف/حضور معاونت علمى رياست جمهورى

هشتمين جشنواره صنعتى مكانيك شريف صبح روز دوشنبه 28 بهمن‌ 93 با حضور دكتر ستارى معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى و دكتر سهراب پور قائم مقام بنياد ملى نخبگان در دانشگاه آغاز به كار كرد.

بنا به گزارش روابط عمومى دانشگاه، دانشكده مهندسى مكانيك دانشگاه صنعتى شريف از سال 1385 هر ساله اقدام به برگزارى جشنواره‌اى تحت عنوان " جشنواره صنعتى مكانيك شريف " مى‌نمايد كه هدف آن بهبود و تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه و آشنايى دانشجويان با صنعت مكانيك از طريق حضور صنايع مختلف در نمايشگاه و معرفى فعاليت‌ها و محصولات خود به دانشگاهيان، شركت در كارگاه‌هاى آموزشى مرتبط، حضور در نشست‌هاى علمى فناورانه، فراهم نمودن فضايى براى ارتباط مديران صنعتى موفق با دانشجويان و اساتيد دانشگاه، تلاش در جهت حل بخشى از مشكلات صنايع و اهدافى از اين دست مى باشد.

دكتر ستارى:ارزش سرمايه گذارى در دانشگاه‌هاى نخبه پرور بسيار بالا است

دكتر ستارى در مراسم آغازين اين جشنواره با تاكيد بر حمايت‌هاى همه جانبه معاونت علمى و فناورى رياست جمهورى از تمامى فعاليت‌هاى لازم براى توسعه مراكز رشد و پارك فناورى پرديس گفت: ارزش سرمايه گذارى در دانشگاه‌هاى نخبه پرور بسيار بالا است.

وى اظهار داشت: دانشگاه‌هاى نخبه پرور بايد با دريافت حمايت‌هاى لازم در تقويت ارتباط دانشگاه با صنعت بكوشند و در اين زمينه از صندوق‌هاى خطر پذير (VC) بهره مند شوند. ستارى با تاكيد بر نهادينه كردن فرهنگ فناورى پرورى در دانشگاه‌ها گفت: بايد فرهنگ علم آموزى و پژوهش جاى خود را به توليد فناورى و ثروت دهد. به گفته وى، هر نخبه كه براى كار از كشور خارج مى‌شود حدود چهار تا پنج ميليون دلار ارزش مادى دارد و بايد تلاش كنيم اين قشر از كشور خارج نشوند و يا اين كه بعد از اتمام دوران تحصيل خود براى انجام فعاليت‌هاى علمى و صنعتى به كشور باز گردند.

دكتر ستارى ابراز اميدوارى كرد كه با هم انديشى بيشتر دانشگاه‌هاى برتر و اين معاونت و بنياد ملى نخبگان ساز و كارهاى لازم براى فعاليت نخبگان در كشور ايجاد شود.

خاطرنشان مى‌شود در پايان اين مراسم از چهار پايان‌نامه برتر صنعتى با حضور دكتر سعيد سهراب پور قائم مقام بنياد ملى نخبگان، دكتر وثوقى رئيس دانشكده مهندسى مكانيك، و اساتيد دانشكده مهندسى مكانيك تقدير به عمل آمد.

پايان نامه‌هاى برتر صنعتى به شرح زير مى‌باشند: طراحى و نمونه سازى يك ميكرو اسپيندل هوايى فوق سريع توسط بهنام قاسميان، بررسى تجربى عملكرد لوله حرارتى نوسانى و عوامل موثر بر آن توسط شهاب حقايق، سلول خورشيدى فعال شده با رنگ حاوى نانو ذره و نانو سيم دى اكسيد تيتانيوم توسط اميرمحمود بخشايش، توسعه يك روش كنترلى به منظور ايجاد حركت انعطاف پذير در ربات‌هاى پزشكى توسط مجتبى شريفى،