مرکز رشد شريف صفحه نخست

ساخت واگنهاى راه‌آهن توسط محققان دانشگاه شريف/ توليد اينورتورهاى مترو

New Page 1

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به دستاوردهای این دانشگاه در حوزه فناوری گفت: تولید اینورتورهای مترو و نانو پلیمرها برای شركت های خودروسازی از جمله دستاوردهای تجاری شده محققان دانشگاه شریف است.

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر تجریشی در مراسم افتتاحیه چهاردهمین كنفرانس شیمی معدنی ایران با اشاره به رشد تولیدات علمی این دانشگاه افزود: به منظور ارتقای علمی دانشگاه و كاربردی كردن آن برنامه هایی را در دستور كار داریم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف تكمیل آیین نامه ارتقا را از جمله این برنامه ها نام برد و اظهار داشت:  بر اساس این آیین نامه ظرف 10 سال آینده 50 درصد دانشجویان دوره دكترا جذب دوره های پسا دكتری می شوند و در قالب دوره های پسا دكتری در دانشگاه حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس در سال جاری 25 دانشجوی دوره دكترا و در سال آینده 50 نفر از دانشجویان دوره دكترا در قالب دوره های پسا دكتری در دانشگاه حضور خواهند داشت.

به گفته تجریشی در افق ده ساله این دانشگاه 50 درصد دانشجویان دكترا جذب دوره های پسا دكتری دانشگاه صنعتی شریف شوند.

تامین تجهیزات آزمایشگاهی

وی همچنین تجهیز آزمایشگاههای تحقیقاتی را از دیگر برنامه های این دانشگاه در زمینه ارتقای علمی دانشگاه دانست و یادآور شد: در این راستا اقدام به ایجاد شبكه مجازی آزمایشگاهی دانشگاه كردیم علاوه بر این به شبكه شاعا نیز متصل هستیم. به این ترتیب محققان و اساتید این دانشگاه می توانند از تجهیزات سایر دانشگاهها بهره مند شوند.

تجریشی خاطر نشان كرد: به این منظور با سه دانشگاه تهران، صنعتی امیر كبیر و شهید بهشتی تفاهم نامه های همكاری منعقد شده است.

میزان قراردادهای پژوهشی دانشگاه شریف با صنعت

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به میزان حجم قراردادهای این دانشگاه با بخش صنعت اضافه كرد: در سال 89 حجم قراردادها با بخش صنعت 17 میلیارد تومان برآورد شده است كه این میزان در سال قبل (سال 90) به 35 میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به حجم قراردادها با بخش صنعت در سال جاری یادآور شد: پیش بینی می شود حجم قراردادهای این دانشگاه با بخش صنعت در شش ماهه اول سال جاری به عدد 35 میلیارد تومان برسد.

تجریشی همچنین یادآور شد: به منظور اجرای پروژه های بخش صنعت زمینی به مساحت 6 هزار متر مربع در نظر گرفته شده است تا كلیه افرادی كه در قالب قراردادهای همكاری با بخش صنعت پروژه هایی را اجرا می كنند در این ساختمان جدید مستقر شوند.

ایجاد پژوهشكده های مشترك

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف همچنین با اشاره به بخشی از پروژه های مشترك با بخش صنعت خاطرنشان كرد: دانشگاه صنعتی شریف برای این منظور اقدام به ایجاد پژوهشكده های مشترك كرده است. در این پژوهشكده های مشترك یك نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاهها به عنوان اعضای هیئت مدیره پژوهشكده فعالیت دارد.

وی از ایجاد دو پژوهشكده مشترك خبر داد و گفت: یكی از این پژوهشكده ها با همكاری صاایران راه اندازی شده است كه تاكنون 7 میلیارد تومان قرارداد همكاری منعقد شده است.

تجاری سازی دستاوردهای محققان مركز رشد دانشگاه شریف

تجریشی با اشاره به سهم كم صادرات ایران از محصولات فناورانه و فناوری اظهار داشت: به دلیل نداشتن مدل های مناسب سهم صادرات ایران از فناوری بسیار كم است به گونه ای كه كشور كره 120 میلیارد دلار صادرات فناوری داشته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف حمایت از شركت های دانش بنیان را یكی از برنامه های این دانشگاه برای افزایش صادرات محصولات دانش بنیان نام برد و یادآور شد: در حال حاضر این دانشگاه 25 شركت دانش بنیان دارد كه در سال قبل توانستند 9 میلیارد تومان فناوری به فروش برسانند.

وی با اشاره به بخشی از این فناوری ها گفت: تولید اینورتورهای مترو و تولید نانو پلیمرها برای شركت های خودروسازی از جمله دستاوردهای تجاری شده این محققان هستند ضمن آنكه موفق به تولید تجهیزات حفاری شدند و قراردادی بالغ بر 50 میلیون تومان نیز منعقد شده است.

تولید واگن های خط راه آهن توسط محققان دانشگاه شریف

تجریشی همچنین با اشاره به همكاری این دانشگاه با شركت همراه اول ادامه داد: یكی از شركت های دانش بنیان این دانشگاه با امضای تفاهم نامه ای با شركت همراه اول خدمات ارزش افزوده موبایل را ارائه می كند. علاوه بر این با همكاری قرارگاه خاتم الاوصیاء واگن های خط راه آهن مشهد با همكاری محققان دانشگاه صنعتی شریف تولید خواهد شد.

همكاری های بین المللی دانشگاه صنعتی شریف

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به بیان همكاریهای بین المللی دانشگاه پرداخت و گفت: با قراردادهایی كه با اشپیگل بسته شد 5 كتاب به زبان انگلیسی منتشر خواهد شد كه تاكنون دو مورد از این كتابها به چاپ رسیده است.

وی همكاری با فرهنگستان علوم آمریكا را از دیگر همكاریهای بین المللی این دانشگاه ذكر كرد و ادامه داد: تاكنون دو نشست در حوزه های زلزله و آب با همكاری این فرهنگستان برگزار شده است