مرکز رشد شريف صفحه نخست

دكتر روستا آزاد: دانشگاه صنعتى شريف طلايه دار ارتباط با صنعت است

به گزارش خبرنگار علمى «خبرگزارى دانشجو»، رضا روستاآزاد ، در برنامه علمى «ثريا» كه هر هفته چهارشنبه شب ها ساعت 23 از شبكه يك سيما پخش مى شود، گفت: دانشگاه ها در سال هاى اخير با رشد كمى مواجه شدند كه البته اين رشد به دليل نياز كشور به توسعه آموزش عالى بوده است، ولى افت كيفيت آموزشى در برخى دانشگاه ها را نيز به همراه داشته است.

وى در رابطه با اينكه عدم برقرارى ارتباط اساتيد دانشگاه ها با صنعت، ضعف دانشگاه هاى كشور است، افزود: دانشگاه به طور عمومى دو وظيفه دارد، يكى تربيت دانشجو براى مقاطع بالاتر و ديگرى تربيت دانشجو براى بازار كار كه ماموريت دانشگاه شريف بيشتر در زمينه تربيت دانشجو براى مقاطع بالاتر تعريف شده، البته با توجه به اينكه ما در سال 1200 دانشجوى كارشناسى ارشد، 1500 دانشجوى مقطع كارشناسى و 200 دانشجوى دكترا پذيرش مى كنيم بايد عده اى از دانشجويان را براى بازار كار تربيت كنيم؛ زيرا اركان پذيرش آنها در مقطع دكترا نيست.

رئيس دانشگاه صنعتى شريف گفت: دانشگاه ها بايد بتوانند دانشجويان را در حوزه تخصصى خودشان براى بازار كار آماده كنند، ولى در ايران اينگونه نيست و برنامه كلانى نيز در اين زمينه نداريم.

روستا آزاد گفت: امروز دانشگاه شريف طلايه دار ارتباط با صنعت است و حجم قراردادهاى اين دانشگاه با صنعت اختلاف بسيارى با دانشگاه هاى ديگر كشور دارد. وى ادامه داد: در دانشگاه شريف اساتيد سعى دارند با صنعت ارتباط مناسبى داشته باشند؛ به طورى كه در 6 سال گذشته، ارتباط اساتيد دانشگاه شريف با صنعت از 10 درصد به حدود 35 درصد رسيده است

رئيس دانشگاه صنعتى شريف بيان داشت: دانشگاه شريف در نظر دارد ميزان ارتباط اساتيد اين دانشگاه با صنعت را تا پايان برنامه پنجم توسعه به 70 تا 80 درصد افزايش دهد. در برنامه «ثريا» گزارشى پخش شد كه در آن دانشجويان دانشگاه شريف نسبت به نحوه تدريس اساتيد گلايه مند بودند و عنوان كرده بودند كه اساتيد دانشگاه شريف از اساتيد معتبر و با سواد بالايى هستند، ولى نحوه تدريس آنها مناسب نيست. دانشجويان در اين گزارش با اشاره به نحوه تدريس اساتيد از طريق سيستم پاورپوينت و روش هاى نوين تدريس عنوان كردند: اين روش ها از ارتباط صميمانه استاد و دانشجو مى كاهد.

دانشجويان دانشگاه شريف در اين گزارش اعلام كردند: اساتيد اين دانشگاه بيشتر جزوه محور هستند تا آموزش محور و جزوات آنها نيز به روز نيست. آنها از نحوه ارزيابى اساتيد در اين دانشگاه هم گله مند بودند و گفتند: در ارزيابى اساتيد سوالات كلى و مبهم از دانشجويان پرسيده مى شود و اين ارزيابى ها چندان تاثيرگذار نيست.

دكتر روستاآزاد رئيس دانشگاه شريف در رابطه با گلايه مندى دانشجويان دانشگاه شريف از نحوه تدريس اساتيد، گفت: در دانشگاه شريف اين گونه نيست كه فرم هاى ارزيابى تاثيرى در برخورد دانشگاه با اساتيد نداشته باشد بلكه فرم ها بررسى شده و در انتخاب اساتيد براى دانشگاه اثرگذار است. وى افزود: در دانشگاه شريف دانشجويان از نمره صفر تا 4 به اساتيد مى دهند كه در حال حاضر ميانگين نمره اساتيد 3.3 است كه اگر با اين نمره بگوييم اساتيد كم كار هستند كم لطفى است. رئيس دانشگاه صنعتى شريف گفت: دانشجويان ما نفرات برتر كنكور و افراد باهوشى هستند و اين نمره توسط اين دانشجويان به اساتيد داده شده است

روستاآزاد تصريح كرد: در دانشگاه شريف كميته ترفيعات بسيار قوى است و 4 شاخص آموزشى، پژوهشى فرهنگى و اجرايى در ارزيابى اساتيد مورد نظر قرار مى گيرد. وى با نظر دانشجويان مبنى بر نحوه تدريس نامناسب اساتيد دانشگاه شريف نيز مخالف بود و گفت: در اين دانشگاه اساتيد با دانش و به روز هستند.