مرکز رشد شريف صفحه نخست

تأمين مالى‌و ارائه تسهيلات به‌شركت‌هاى دانش‌بنيان توسط صندوق پژوهش‌و‌فناورى شريف

New Page 1

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری شریف گفت: تأمین مالی، مشاركت در سهام و ارائه تسهیلات به شركت‌های دانش‌بنیان اصلی‌ترین فعالیت صندوق‌های خودگردان پژوهشی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی زیودار مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری شریف در گفت‌وگویی تفصیلی به بیان اقدامات صندوق پژوهش و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف پرداخت كه متن این گفت‌و‌گو به شرح ذیل است:
 
- فارس: با تشكر از وقتی كه در اختیارمان گذاشتید، لطفاً در مورد سابقه فعالیت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه صنعتی شریف توضیحاتی بفرمایید. 

این دست فعالیت‌ها در ایران جدید هستند و دانشگاه صنعتی شریف كه یك دانشگاه صنعتی و فنی مهندسی است حركتش را به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان و خلق ارزش و ثروت از ایده‌ها و طرح‌های دانشجویی در قالب "زنجیره خلق ثروت" از چندین سال پیش شروع كرده و در نهایت در سال 1379 مركز كارآفرینی كشور و در سال 1382 مركز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاهی را با هدف تولید و خلق ثروت از ایده‌ها و طرح‌های پژوهشی در كشور راه‌اندازی كرد.

مراكز كارآفرینی و مراكز رشد كارشان بدین شكل است كه ایده‌ها و طرح‌های دانشجویی را می‌گیرند و این ایده‌ها در غالب شركت‌های مستقل در مركز رشد مستقر می‌شوند. در طی چند سال ابتدایی در ایران و تمامی دنیا همانطور كه می‌دانید شركت‌ها با مشكلات زیادی روبه‌رو هستند. مراكز ر‌شد می‌توانند در حل مسائل و امور ابتدایی شركت‌ها كمك‌دهنده باشند و بعد از پا گرفتن شركت، آنها را از حوزه حمایتی خود خارج كنند.

مركز رشد این دانشگاه در ابتدا با یك فراخوان عمومی بیش از 93 شركت و هسته فناور را مورد پذیرش قرار داد كه از این تعداد 56 شركت و هسته فناور با موفقیت از این مركز خارج شده‌اند و 29 واحد فناور در حال حاضر در این مركز مستقرند. این واحدهای فناور عموماً در قالب شركت‌های خصوصی و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تشكیل و راه‌اندازی می‌شوند.

فروش 130 میلیارد ریالی این واحدها طی سال‌های 86 تا 88 نشان دهنده موفقیت مركز رشد در رسیدن به هدف تجاری‌سازی ایده‌ها بوده است. همچنین ثبت بیش از 47 اختراع، تألیف و ترجمه 24 عنوان كتاب، چاپ 140 عنوان مقاله علمی در نشریات معتبر از سوی پرسنل واحدهای فناور و در نهایت اشتغال حداقل 350 نفر دانش‌آموخته دانشگاهی از دیگر موفقیت مركز رشد دانشگاه طی این سال‌هاست.
 
- فارس: شركت‌های وابسته به دانشگاه صنعتی شریف چه نوع شركت‌هایی هستند؟

حوزه فعالیت این شركت‌ها طیف وسیعی از فناوری‌های پیشرفته از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوافضا، فناوری نانو، فناوری زیستی، اپتیك و لیزر، بهینه‌سازی انرژی، الكترونیك و كامپیوتر، مواد و متالورژی، رباتیك، اتوماسیون و... را در بر می‌گیرد.
 
- فارس: تعریف شركت‌های دانش‌بنیان چیست؟

دولت و نظام از چند سال پیش اهمیت شركت‌های دانش‌بنیان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را درك كرده و به شكل‌های مختلف از آن حمایت كرده‌اند. آخرین قانونی كه دولت در این راستا تصویب كرد قانون حمایت از مؤسسات و شركت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات است كه آبان 89 تصویب شد.

در این قانون، تعریف شركت‌های دانش‌بنیان به صورت دقیق آمده است:
شركت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان شركت‌ها و یا مؤسسات خصوصی یا تعاونی هستند كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده برتر تشكیل می‌شوند. خود این شركت‌ها هم چند دسته هستند، به عنوان مثال یك سری شركت دانش‌بنیان، مستقیماً به تولید محصولات اختراع شده توسط خودشان می‌پردازند. برخی دیگر از این شركت‌ها خدمات پشتیبانی به سایر شركت‌های دانش‌بنیان می دهند.

- فارس: عموم خدماتی كه مركز رشد به شركت­های دانش‌بنیان مستقر ارائه می­دهد، چیست؟

خدماتی كه مركز رشد به این شركت‌ها می‌دهد خدمات آموزشی، حقوقی، مالی و مالیاتی است و بعضاً كمك‌های تجهیزاتی شامل سیستم‌های كامپیوتری، مبله كردن شركت‌ها و ...نیز انجام می‌شود. مركز رشد قراردادهایی نیز با بانك‌هایی از جمله ملت و پاسارگاد دارد كه براساس آن و با تأیید و ضمانت مركز رشد، به این شركت‌ها تسهیلات داده می‌شود. به طور مشخص می‌توان خدمات مركز رشد را به این شركت‌ها را به شرح ذیل عنوان كرد:

تأمین فضاى كارى انعطاف‌پذیر با امكانات اولیه ادارى و رایانه‌اى، تلاش براى فراهم آوردن حمایت‌هاى قانونى در روند تسریع رشد واحدهاى فناور، كمك به دریافت تسهیلات مالى و اعتبارى، ارائه خدمات آموزشى و مشاوره‌اى عمومى و تخصصى، تسهیل هم‌افزایى شبكه‌اى و افزایش توان رقابت و مشاركت در پروژه‌یابى و بازاریابى از جمله این خدمات است.
 
- فارس: چه عاملی شما را در حمایت­های مالی بیشتر به این شركت‌ها ترغیب كرد؟
 
پس از پا گرفتن اولیه و عملیاتی شدن ایده‌ها و محصولات نمونه‌سازی شده در این شركت‌ها، نیاز آنها به منابع مالی كلان بیشتر شده و كمبود نقدینگی در آنها به وضوح مشاهده می‌شود و به صورت علمی­تر می­توان این‌گونه گفت كه چرخه عمر یك شركت دانش‌بنیان بدین صورت است كه ابتدا صرفاً از یك ایده، پدید می‌آید. این ایده در صورت پرورش و پشتیبانی مالی و فكری به مرحله نمونه‌سازی می‌رسد.

تا اینجا هزینه‌های محدودی مورد نیاز است كه عموماً از سوی مراكز رشد و كارآفرین تأمین می‌شود. در صورت گذر از این مرحله و رسیدن به مرحله تجاری‌سازی، شركت‌ها نیاز به سرمایه‌های بیشتر خواهند داشت. با تأمین این سرمایه و تولید نیمه انبوه محصول، شركت دانش بنیان رسماً وارد بازار می‌شود.

با توجه به اینكه این شركت‌ها در چند سال ابتدایی فعالیت خود سوددهی چندانی نداشته و گزارش مالی مناسبی جهت ارائه به  بانك ها برای گرفتن تسهیلات ندارند، لذا بانك‌ها نیز ریسك تأمین مالی این شركت‌ها كه احتمال شكست آنها نیز بالاست را به عهده نمی‌گیرند.

بانك‌ها به دو دلیل مستقیماً نمی‌توانند به این شركت‌ها اعتبار دهند. اول اینكه كه این شركت‌ها پایه اعتباری ندارند و پشتوانه آنها صرفاً دانش‌بنیان بودن آنهاست. دوم اینكه به علت عدم ارائه ملزومات اعتباری از سوی شركت‌ها، بانك‌ها می‌بایست به كارشناسان تخصصی در حوزه اختراع مربوطه جهت بررسی و تأیید آینده طرح مراجعه كنند كه ضمن عدم دسترسی به این كارشناسان، بانك‌ها تمایل چندانی به پذیرفتن ریسك مشاركت یا ارائه تسهیلات به این فعالیت ها را ندارند. 
 
- فارس: دیگر كشورهای جهان برای حل مشكلات شركت‌های دانش‌بنیان چه تدابیری اندیشیده‌اند؟

این مشكلات در همه جای دنیا وجود دارد اما در ایران بیشتر است. در دیگر كشورهای دنیا سابق بر این برای حل این مشكل صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر به وجود آوردند. ما هم به تبع این فرآیند، تصمیم به تأسیس چنین نهادی در دانشگاه در كنار مركز رشد گرفتیم. متأسفانه پایه و چارچوب قانونی برای این كار در ایران وجود نداشته و ندارد. چیزی كه وجود دارد صندوق‌هایی به نام صندوق‌های پژوهش و فناوری زیرنظر وزارت علوم وجود دارد كه در ماده صد برنامه سوم توسعه بدان اشاره شده است. 

پس از آن، این صندوق‌ها توسعه یافتند كه اكنون در حال حاضر هفت تا هشت صندوق فعالند. فعالیت این صندوق‌ها به صورت مشاركتی در ایده‌ها و پروژه‌های دانش‌بنیان است.

- فارس: منظور شما از مشاركتی این است كه در سود و زیان شریكند؟

بله، دقیقاً همین‌طور است. در سود و زیان مشتركند. صندوق­های پژوهش و فناوری غیردولتی با هدف حمایت از پژوهش­های كاربردی، راه‌اندازی كسب و كارهای دانش‌بنیان از ایده­های نو، مشاركت در تجاری­سازی ایده­های فن­آورانه و سرمایه­گــذاری و مشاركـت در طرح‌های خطرپذیر، تأسیس گردیده­اند. این صندوق­ها ضمن مشاركت در سرمایه­گذاری و مدیریت شركت‌های دانش‌بنیان، با ارائه خدمات مالی پشتیبان همچون صدور انواع ضمانت­نامه و قراردادهای مختلف پشتیبانی مالی از پروژه­های پژوهشی و كاربردی، كمك شایانی به راه‌اندازی، تثبیت و بلوغ این شركت­ها خواهند كرد.

روش كار این صندوق‌ها این طور است كه با شناسایی و ارزیابی شركت‌های دانش‌بنیان نوپا، به انتخاب گزینه‌های مناسب جهت مشاركت می‌پردازند. این شركت‌ها كه عموماً نوپا بوده و به تازگی مرحله نمونه‌سازی را به پایان رسانده‌اند، در شرف ورود به بازار می باشند لذا نیاز مبرمی به سرمایه جهت راه‌اندازی خطوط تولید، بازاریابی و خدمات پشتیبان دارند.

با توجه به محدودیت این شركت‌ها در دسترسی به منابع بانكی، صندوق‌های خطرپذیر كه هم سرمایه داشته و هم قابلیت مدیریت تخصصی این شركت‌ها را دارند، وارد عمل شده و با ارزش‌گذاری دانش فنی اقدام به مشاركت با صاحبان تكنولوژی و ایده می­‌كنند.

با این تأمین سرمایه، شركت جان تازه‌ای گرفته و وارد بازار می‌شود. در صورتی در طول چند سال اولیه‌، شركت عملكرد مناسبی داشته باشد و با فناوری جدید خود بتواند بازار را تصاحب كند، جهت توسعه محصول و خطوط تولید، باز هم نیاز به سرمایه پیدا می‌كند كه این مرحله "توسعه" نامیده می‌شود. در این مرحله با ارزش‌گذاری مجدد شركت كه جهش اولیه خود را انجام داده و وضعیت بسیار مناسب‌تری پیدا كرده، قیمت سهام شركت افزایش قابل توجهی یافته و صندوق با واگذاری آن به بانك‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر با كسب سود قابل قبول از چرخه عمر شركت خارج می‌شود.

- فارس: درباره زنجیره خلق ثروت دانشگاه صنعتی شریف توضیح بیشتری دهید؟

ما مراكز تولید ایده در دانشگاه داریم كه این مراكز شامل دانشكده‌ها، معاونت­های پژوهشی، پژوهشكده‌ها، مراكز تحقیق، آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌ها هستند. ما در اینجا جشنواره طرح‌های كسب و كار برتر نیز داریم. در طی یك فراخوان ایده‌ها را دریافت كرده و ارزیابی و رتبه‌بندی می‌كنیم.

- فارس: رتبه‌بندی شما بر چه اساسی است؟

طبیعتاً دانش‌بنیان بودن مزیت و برتری دارد. ما طرح‌ها را در قالب متن 7 تا 8 صفحه‌ای دریافت می‌كنیم و ارزیابی می‌شود و سپس این طرح‌ها در مرحله طرح كسب و كار( business Plan) پخته می‌شود. 

در مرحله بعد كارگاه‌های آموزشی برایشان گذاشته می‌شود و در نهایت نیز بعد از داوری تعدادی طرح منتخب می‌شود. این طرح‌ها به بانك‌ها و یا به صندوق‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند. حال می‌رسیم به خدمات راه‌اندازی كسب و كار كه در قالب شركت مدل سازی كسب و كار و دفتر مالكیت فكری انجام می‌شود. اینها واقعاً خدماتی هستند كه كسانی كه ایده‌ای در ذهن دارند به آنها نیاز پیدا می‌كنند. بعد هم مرحله حمایت مادرانه را داریم كه در مركز رشد دانشگاه انجام می‌شود. در این مرحله ایده گرفته شده است، مشاوره  لازم روی آن انجام شده و شركت مربوط ثبت شده است. business Model آن طراحی شده و حال برای تولید نیاز به حمایت مادرانه دارد.

پس اگر یك‌بار دیگر مرور كنیم، در ابتدا در دانشكده‌ها، پژوهشكده‌ها و جشنواره‌های دانشگاه ایده‌های ناب تولید می‌شوند. سپس در مركز كارآفرینی و شبكه آزمایشگاه‌های دانشگاه، ایده‌ها پرورش می‌یابند. در ادامه خدمات حقوقی و آموزش‌های مدیریتی لازم زیرنظر مركز كارآفرینی و نهادهای مكمل به این ایده‌ها از سوی دانشگاه ارائه می‌شود. در این مرحله ایده‌های موفق و دارای افق روشن به قالب شركت تازه تأسیس وارد مركز رشد دانشگاه می‌شوند.

نقطه عطف این چرخه، حمایت‌های مادرانه است كه از سوی مركز رشد صورت می‌گیرد. در این مرحله كلیه خدمات راه‌اندازی، مشاوره و اصول راهبری شركت به مدیران جوان ارائه می‌شود و با در اختیار قرار دادن امكانات و تجهیزات ادارای، با كمترین هزینه شركت نوپا به فعالیت خود می‌پردازد. درپایان این مرحله و ورود شركت به بازار، به منظور افزایش تولید و تأمین نیاز بازار صندوق پژوهش و فناوری وارد عمل شده و به مشاركت با این شركت‌ها می‌پردازد. بدین ترتیب چرخه خلق ایده تا تجاری‌سازی در دانشگاه تكمیل شده و شركت‌های موفق به ادامه عمر خود یعنی توسعه و خروج از حمایت‌های دانشگاه می‌پردازند.

- فارس: چرخه یك محصول در دنیا به چه شكل است؟

دوره پیش از جنینی كه شخص فقط یك ایده دارد. در مرحله جنینی ایده شخص پخته می‌شود یعنی ابعاد طرح دیده می‌شود و روی آن كارهای تحقیقاتی انجام می‌شود و در نهایت یك نمونه از محصول تولید می شود. گذر از دره مرگ ایده‌ها مهمترین رویداد این مرحله است.

آزمایشات ناموفق، عدم تأمین مالی، بی‌انگیزگی صاحب ایده و در نهایت شكست طرح از مهمترین عوامل مرگ ایده­ها در این مرحله است. در صورت عبور ایده از این مرحله و تولید نمونه موفق محصول، مرحله شروع یا  Start Up آغاز می‌شود. در اینجا تیم اجرایی تعیین شده و چارچوب اصلی كار مشخص شده است. البته باید بگویم تا اینجا همه درآمدها منفی است یعنی به صورت هزینه است. در این مرحله صندوق خطرپذیر وارد عمل شده و ارزیابی آینده طرح و ارزش‌گذاری دانش فنی آن به تأمین مالی و مشاركت در سهام شركت دارای دانش فنی می‌پردازد.

در صورتی كه شركت طبق برنامه پیش رفته و با تولید و فروش به موقع محصول همراه گردد، كم‌كم سودآوری برای شركت حاصل می‌شود. با توجه به اینكه محصول شركت برای اولین بار به بازار عرضه شده در صورت استقبال، با جهش فروش مواجه می‌شود و لذا سود قابل توجهی عاید شركت می‌كند به طوری كه منجر به پوشش دادن كلیه هزینه‌های قبلی شده و شركت را در موقعیت مناسبی از نظر سودآوری قرار می‌دهد.

بدین ترتیب مرحله Start Up  پایان یافته و مرحله توسعه یاExpansion  آغاز می‌شود. در این مرحله با توجه به نیاز بازار، صاحبان طرح به فكر تولید انبوه محصول می‌افتند. با توجه به نیاز به سرمایه هنگفت جهت انجام این كار و ریسك كمتر سرمایه‌گذاری، در این مرحله بانك‌ها و سایر سرمایه‌گذاران وارد عمل می‌شوند. در این مرحله صندوق خطر پذیر با ارزش‌گذاری مجدد و فروش سهام شركت به ارزش روز، با كسب سود مناسب از چرخه عمر طرح خارج می‌شود. 

در مرحله جنینی شخص از پول و سرمایه خود و خانواده‌اش كمك می گیرد. سپس كه نمونه‌ای ساخته شد، دیگر سرمایه خانواده كفاف نمی دهد و در اینجا "سرمایه‌گذاران خصوصی" نمایان می‌شوند، یعنی فرشتگان كسب و كار كه اهل خطرند. كمی كه شركت توسعه پیدا كرد و بازاریابی اولیه انجام شد، نقش شركت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر پررنگ می‌شود. در این مرحله شركت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر با شركت‌های موردنظر شریك می‌شوند و با هم قراردادی توافقی در مورد میزان سود و زیان امضا می‌كنند. البته شركت‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر از همان ابتدا استراتژی خروج را نیز تعیین می‌كنند.

- فارس: یعنی وقتی زیان از حدی فراتر رفت خارج می‌شوند؟

خیر، منظور این است كه شركت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر تا ابد همراه شركت‌ها نیستند و اگر شركت‌ها از حدی سودآورتر شدند كه هم چرخه سودآوری شركت رو به افول رفت و هم امكان استفاده از تسهیلات بانك­ها زیاد شد و ریسك كسب و كار كاهش یافت، صندوق‌های خطرپذیر از شركت خارج می‌شوند.

كار صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری به منظور ایجاد جهش در تولید، فروش و سودآوری شركت‌هاست و معمولاً تا چند سال ابتدایی شركت‌ها همراه آنها هستند و از همان ابتدا نیز در مورد فروش سهام صندوق‌ها بعد از این چند سال حمایت با هم توافق می‌كنند. حال در مرحله توسعه كه شركت‌ها بزرگ شده‌اند و صندوق‌ها نیز كنار رفته‌اند بانك‌ها وارد عمل می‌شوند. در این مرحله دیگر شركت‌ها گردش مالی خوبی دارند، وثیقه دارند و می‌توانند از بانك‌ها تسهیلات بگیرند. این، چرخه عمر یك محصول بود و نیز نقش نهادها روی پیشرفت یك ایده تا رسیدن به بازار بزرگ محصول است. 

- فارس: در مورد صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر خود توضیحاتی دهید؟

بله، ما در بهمن سال 89 ثبت شدیم، البته مجوز را در سال 88 از وزارت علوم دریافت كردیم. چون وزارت علوم كارگروه ماده 100 برنامه سوم توسعه دارد كه مجوزهای مربوط به صندوق‌ها در آنجا ارائه می‌شود. ما فعالیت خود را به صورت رسمی در بهمن 89 با اجازه‌نامه سازمان بورس و بانك مركزی آغاز كردیم. 

- فارس: عنوان دقیق صندوق شما چیست؟

ما یك پیشوند داریم. صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی- اسم آن هم توسعه صادرات و فناوری شریف است. یعنی در مجموع اسم شركت، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی توسعه صادرات و فناوری شریف است.  

51% سهام ما غیردولتی است. شركت سرمایه‌گذاری سفیران، صندوق مالی توسعه تكنولوژی ایران سهام‌داران خصوصی ما هستند و بانك توسعه صادرات و دانشگاه صنعتی شریف هم سرمایه‌گذاران دولتی هستند كه دانشگاه شریف نماینده دولت در صندوق است. خوشبختانه در همین یكی دو ماه فعالیت‌ها حدود 15 پروژه را بررسی كرده و به 2 مورد از آنها تسهیلات ارائه كرده‌ایم. برای 2 شركت هم 4 فقره ضمانت‌نامه صادر كرده‌ایم. این شركت‌ها شامل دو طرح در حوزه پلیمر برای شركت‌های خودروسازی بود كه تسهیلات مورد نیاز به ایشان اعطا شد.

- فارس: برنامه‌های شما برای آینده چیست؟ 

ما در راستای فعالیت‌های اصلی خود كه مشاركت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان است یك فراخوان در ماه آینده خواهیم داشت. در این طرح كه به منظور مشاركت در 5 پروژه خواهد بود از شركت‌های نوپای دانش‌بنیان دعوت به عمل می‌آید كه با فرستادن طرح‌ها و ایده های خود در این فراخوان به منظور جلب حمایت‌های قانونی و مالی ما شركت كنند البته باید مبلغ حمایتی ما در در مرحله Start Up به شركت تعلق می‌گیرد اما برای مرحله جنینی و پیش جنینی نیز برنامه ای برای تجاری‌سازی 5 ایده داریم.

ما در حال حاضر در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با بانك‌ها هستیم. به دنبال آن خطوط اعتباری ارزان قیمت برای شركت‌های تحت پوشش خود ایجاد خواهیم كرد.

 فعالیت دیگر بحث پوشش ریسك است. فرض كنید یك شركت دانش بنیان به دنبال صادرات محصول خود است. در این حوزه ما با همكاری بانك توسعه صادرات به مشتریان خارجی برای خرید محصولات این شركت‌ها كمك مالی می‌دهیم و پوشش ریسك آن را نیز از صندوق ضمانت صادرات ایران را در قالب تفاهم­نامه­ای كه منعقد كرده­ایم صادر خواهیم كرد یعنی به نوعی ما هم از كارفرما و هم از مشتریان حمایت می‌كنیم.

برنامه بعدی ما تشكیل سبدهای سرمایه‌گذاری است كه ما به دنبال آن هستیم. این ایده خود ما بوده است. بدین ترتیب كه می‌خواهیم منابع سرمایه‌گذاران خرد و كلان را جمع كنیم و یك منبع مالی گسترده برای سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر تشكیل دهیم و مردم را در سود و زیان آن شریك كنیم. این سبد طراحی شده و در حال گرفتن مجوزات مربوطه است. در ضمن به دنبال تعیین صندوق‌های تخصصی نیز هستیم.

دیگر اینكه یك كار بسیار جالب انجام داده‌ایم و آن تشكیل صندوق‌های تنخواه‌گردان طرح پژوهشی است. مشكلی كه عموماً طرح‌های پ‍ژوهشی دانش‌بنیان دارند این است كه كارفرماها در پرداخت بدهی‌ها دچار مشكل هستند و این اختلال بوجود می‌آورد. 

بین ما و مركز پژوهشی مثل دانشگاه یك سبد تشكیل می‌شود، شامل منابع مالی ما و مركز. بنا به درخواست مجری طرح و با توجه به اینكه مجری طرح قرارداد دارد كه مثلاً 3 ماه بعد اعتبارش به حسابش واریز شود، اما در حال حاضر منبع مالی ندارد، ما از آن سبد به وی اعتبار می‌دهیم تا زمانی كه اعتبار خود را بگیرد و به ما پس بدهد.

- فارس: خدمات صندوق شما در چه حوزه­هایی است؟

مهمترین و اصلی‌ترین فعالیت ما تأمین مالی، مشاركت در سهام و ارائه تسهیلات به شركت‌های دانش‌بنیان نوپاست كه نیاز مبرمی به سرمایه داشته و به علت محدودیت اعتباری، دسترسی به منابع بانك‌ها ندارند.

به جز تأمین مالی صدور انواع ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز این شركت‌ها اعم از شركت در مناقصه، حسن انجام كار و... كه باز هم به علت محدویت اعتباری از سوی بانك‌ها صادر نمی‌شود نیز از خدمات ماست.

تضمین اقساط طرح‌های پژوهشی، تشكیل سبد تنخواه طرح‌های پژوهشی(همان‌طور كه گفته شد) به منظور حمایت از پژوهشگران، ارائه خدمات مشاوره حقوقی، مالی و بازاریابی به شركت‌های نوپا با استفاده از شبكه همكاران صندوق، تشكیل سبدهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر تخصصی ویژه سازمان‌های علاقمند و در نهایت پرورش ایده های دانش‌بنیان و حمایت از آنها تا مرحله نمونه‌سازی از خدمات صندوق است.

- فارس: در پایان اگر خواسته‌ای از دولت و مدیران دارید، بفرمایید؟

شاید بتوانم بهترین خواسته­ام را در دو جمله داشته باشم، اول اینكه ساختارسازی مناسبی برای ورود بخش خصوصی و منابع آنها به صنعت سرمایه­گذاری خطرپذیر در قالب صندوق‌های زیرنظر سازمان بورس به عنوان یك نهاد مالی داشته باشند و دوم اینكه اگر حمایت مالی­ هم در قالب صندوق نوآوری و شكوفایی یا معاونت علمی انجام می­دهند بر اساس استانداردها و رویه­های دقیق و عادلانه باشد كه خوشبختانه تا جایی كه اطلاع دارم آیین­نامه­های اجرایی خوبی در این خصوص طراحی شده و در حال پیگیری است.

گفت‌و‌گو از رضا همدانچی