مرکز رشد شريف صفحه نخست

معتبرترين ناشر علمى جهان، انتشار مجله‌ علمى ايرانى دانشگاه شريف را برعهده گرفت

رييس دانشگاه صنعتى شريف از انتشار مجله‌ علمى دانشگاه با نام «ساينتيا ايرانيكا» (Scientia Iranica) از سوى يكى از معتبرترين ناشران علمى بين‌المللى (انتشارات الزوير) خبر داد.

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشگاه صنعتى شريف از حدود 17 سال پيش به انتشار مجله‌ علمى «ساينتيا ايرانيكا» اقدام كرده است. اين دانشگاه تنها مؤسسه آكادميك كشور است كه سالانه بيش از 22 شماره مجله علمى به زبان انگليسى در زمينه‌هاى مختلف دانش و فناورى منتشر مى كند. از ابتداى سال 2011، انتشارات معتبر بين‌المللى «الزوير» كه بيش از دو هزار و 500 نشريه علمى بين‌المللى را منتشر مى كند، توليد و نشر مجله «ساينتيا ايرانيكا» را بر عهده گرفته كه افتخارى براى جامعه علمى كشور به شمار مى رود.

دكتر رضا روستاآزاد، رييس دانشگاه صنعتى شريف در نشست خبرى اعلام انتشار اين نشريه علمى ايرانى توسط انتشارات «الزيور» اظهار كرد: مجله‌ ساينتيا ايرانيكا از وزن و اعتبار بالايى برخوردار است به گونه‌اى كه به عنوان تنها مجله علمى در كشور توسط يكى از بزرگترين ناشران بين‌المللى به چاپ مى‌رسد.

وى با اشاره به اهميت افزايش سهم محققان ايرانى در توليد علم دنيا به عنوان يكى از اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله تصريح كرد: در اين حوزه رسالتى براى دانشگاه تعريف شده كه سمبل احساس مسووليت در اين زمينه را انتشار مجله‌ «ساينتيا ايرانيكا» مى‌دانيم. روستاآزاد با بيان اين كه دانشگاه‌هاى كشور در عرصه‌ داخلى و در بين كشورهاى فارسى زبان، رسالت ديگرى دارند، عنوان كرد: انتشار مطالب و علوم مرز دانش در حوزه‌ كشورهاى فارسى زبان رسالت ديگر دانشگاه‌هاست كه دانشگاه صنعتى شريف تجلى آن را در انتشار مجله‌ فارسى زبان «شريف» نمايان ساخته كه به همراه مجله‌ «ساينتيا ايرانيكا» جزو مجلات علمى پژوهشى هستند.

وى در خصوص وظايف دانشگاه‌ها در حوزه‌هاى ترويجى علم گفت: فعاليت در حوزه‌ ترويج علم از ديگر وظايف دانشگاه‌هاست كه دانشگاه صنعتى شريف در بهار سال جارى درصدد چاپ اولين شماره مجله علمى ترويجى خود برآمد كه به همراه دو مجله‌ ديگر بتوانند مجموعه‌اى از تجليات احساس مسووليت و مسووليت‌پذيرى دانشگاه را نسبت به جامعه ملى و بين‌المللى به اثبات برسانند. دكتر ابوالحسن وفايى، سردبير نشريه‌ علمى «ساينتيا ايرانيكا» هم اظهار كرد: نشريه‌ علمى قلب تپنده‌ هر موسسه علمى است كه موجب پويايى آن موسسه مى‌شود.

وى افزود: مجله‌ ساينتيا ايرانيكا حدود 17 سال پيش به وجود آمد و خوشبختانه هميشه مورد حمايت روسا ومديران پژوهشى وقت قرار گرفته است و تنها مجله‌اى است كه سالانه 22 شماره در شش عنوان مختلف در الزوير به چاپ مى‌رسد. وى با تشريح مجلات به چاپ رسيده در الزوير از كشورهاى مختلف تصريح كرد: كشور چين 26 مجله، عربستان 11 مجله، استراليا، كانادا و مصر هفت مجله، ژاپن چهار مجله، روسيه و برزيل دو مجله و بحرين، هند، كره جنوبى، ‌آرژانتين و آفريقايى جنوبى هر كدام يك مجله را به چاپ مى‌رسانند كه دانشگاه صنعتى شريف اين افتخار را دارد كه به عنوان تنها دانشگاه در دنيا 22 مجله سالانه در شش عنوان مختلف به چاپ مى‌رساند.

وفايى افزود: ساينتيا ايرانيكا توسط 15 ناشر در دنيا نمايه مى‌شود كه مهمترين آ‌ن اسكوپوس و از اين پس الزوير است. سردبير نشريه‌ علمى ساينتيا ايرانيكا در خصوص فوايد چاپ اين نشريه در الزوير و مانند آن تصريح كرد: ارتقاى رتبه دانشگاه ناشى از چاپ اين مجله توسط يك انتشارات بين‌المللى و افزايش ايمپكت فاكتور (ضريب تاثير) مقالات ارائه شده در اين مجله و نهايتا افزايش مجدد رتبه دانشگاه ناشى از افزايش ايمپكت فاكتور مقالات از فوايد انتشار اين نشريه‌ علمى ايرانى در عرصه جهانى است.

وى اضافه كرد: از چند هفته پيش تا كنون 45 مقاله دريافت كرده‌ايم كه با مقايسه با گذشته 52 درصد افزايش دريافت مقاله را شاهد بوده‌ايم و با وجود اين كه در گذشته مشتريان بين‌المللى حاضر به خريد اين مجله از دانشگاه بوده‌اند با مديريت خوب دانشگاه اين امر محقق نشد و اكنون شاهديم كه مجله‌ى ساينتيا ايرانيكا در سطح بين‌المللى و توسط معتبرترين ناشر بين‌المللى به چاپ مى‌رسد.

وفايى با بيان اين كه ساينتيا ايرانيكا جزو 2500 مجله چاپ شده توسط الزوير است، خاطرنشان كرد: تمام مقالات ارائه شده در اين مجله از موسسه‌ى DOI داراى شناسنامه هستند كه مى‌توان از طريق اين شناسنامه به راحتى به مقالات دسترسى پيدا كرد.

به گزارش ايسنا، وى در ادامه عنوان كرد: رويكرد ما به هيچ وجه رد كردن مقاله دانشمندان ايرانى نيست چه بسا كه براى افزايش كيفيت مقالات ايرانيان و چاپ آنها در اين مجله حدود دو سال بر روى آنها كار كرده و آنها را مورد بررسى قرار مى‌دهيم. همچنين تمام مراحل چاپ مقاله در اين مجله مانند ويراستارى، تحليل مقاله، داورى و غيره توسط جوانان ايرانى به انجام مى‌رسد كه درصدديم در آينده اين هيات تحريريه را حفظ كنيم.