مرکز رشد شريف صفحه نخست

برگزارى سومين جشنواره كارآفرينى و توسعه كسب و كار شريف

مهندس دهبيدى پور مدير مركز رشد و كارآفرينى دانشگاه از برگزارى سومين جشنواره كار آفرينى با همكارى مركز رشد فناورى‌‌هاى پيشرفته شريف خبر داد.

مهندس دهبيدى‌پور گفت: اين جشنواره به منظور توسعه كسب و كار دانش‌‌بنيان، ترغيب دانشجويان، پژوهش‌گران و فارغ‌‌التحصيلان دانشگاه به ايده‌‌پرورى، هدايت آن در جهت توليد ثروت، برقرارى ارتباط هدفمند ميان «صاحبان طرح‌‌ها و ايده‌‌هاى تجارى» با «سرمايه‌‌گذاران» و «صنعت‌گران»، برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومى دانشگاه صنعتى شريف وى افزود: اين جشنواره از يك سو عرصه‌‌اى است براى ارايه دستاوردهاى فنى، پژوهشى دانشجويان، دانش‌‌آموختگان و اساتيد دانشگاه و از سوى ديگر فضايى است براى طرح نيازمندى‌‌هاى صنعت، كه نهايتاً از رهگذر سرمايه‌‌گذارى صنعت در كسب و كارهاى دانش بنيان، فرصتى را براى همكارى موثر و نظام‌‌مند صنعت و دانشگاه فراهم مى‌‌آورد.

ايشان در ادامه افزودند: از اهداف اين جشنواره مى‌توان به ترويج «تفكر خلاق» و تشويق به تفكر غيرسنتى و خارج از چارچوب‌‌هاى آن، جمع‌‌آورى ايده‌‌هاى كسب و كار و تشكيل بانك ايده و شناسايى صاحبان ايده‌‌هاى نو، حمايت مادى و معنوى از طرح‌‌ها و ايده‌‌هاى برتر به ويژه در حوزه‌‌هاى فن‌آورى‌‌هاى پيشرفته، آشنايى جامعه دانشگاهى با موضوع چگونگى راه‌‌اندازى يك كسب و كار موفق، آشنايى با چگونگى جلب سرمايه و تامين منابع مالى جهت توسعه كارآفرينى دانش‌‌بنيان، زمينه‌‌سازى جهت مذاكره و عقد تفاهم‌‌نامه سه جانبه جهت جلب سرمايه‌گذارى مشترك بين سرمايه‌گذاران، دانشگاه و شركت‌‌هاى كوچك و متوسط دانش‌‌بنيان، تعامل موثر دانشگاه، صنعت و سرمايه‌‌گذار و تلاش براى توسعه كسب و كارهاى دانش‌‌بنيان اشاره كرد.

وى در مورد مراحل اين جشنواره به خبرنگار ما گفت: اين جشنواره شامل دو مرحله مقدماتى و نهايى مى‌باشد. در مرحله مقدماتى، شركت كنندگان ايده‌‌هاى خود را در چارچوب خلاصه مديريتى تعيين شده براى جشنواره نوشته و به دبيرخانه‌‌ى جشنواره ارسال مى‌‌كنند. سپس كليه‌‌ى ايده‌‌ها و خلاصه‌هاى مديريتى ارسالى، ارزيابى شده و واجدين شرايط براى شركت در مرحله‌‌ى نهايى و تدوين طرح كسب وكار معرفى مى‌‌شوند. در مرحله نهايى، راه‌‌يافتگان به اين مرحله ضمن شركت در كلاس‌‌هاى آموزشى «نحوه تدوين طرح كسب و كار» اقدام به تدوين و ارايه طرح كامل كسب و كار خود مى‌‌نمايند.

يك گروه مشاور به عنوان هاديان طرح به گروه‌‌هاى برگزيده كمك مى‌‌كنند. پس از تكميل طرح، كميته داوران طرح‌‌هاى كسب و كار را ارزيابى مى‌نمايند و در انتهاى اين مرحله ۵ طرح كسب و كار برتر، انتخاب و معرفى مى‌شوند. ضمن آنكه در انتهاى جشنواره، مراسم اختتاميه با حضور مسئولان، سرمايه‌‌گذاران و علاقه‌‌مندان برگزار مى‌‌شود. در اين مراسم ضمن ارايه‌‌ى شفاهى طرح‌‌هاى برگزيده و تلاش در جهت جذب سرمايه براى طرح‌‌هاى برتر، جايزه نفرات برگزيده اهدا شده و از حاميان طرح‌ها تقدير به عمل مى‌‌آيد.

مهندس دهبيدى پور در مورد ضوابط شركت در جشنواره گفت: علاقه‌‌مندان مى‌‌توانند در قالب يك گروه كارى و يا به صورت انفرادى اقدام به شركت در اين جشنواره نمايند. با توجه به حجم اقدامات مورد نياز براى تدوين طرح كسب و كار توصيه مى‌‌شود شركت‌كنندگان به صورت گروهى، متشكل از ۳ تا ۷ نفر و با محوريت يك عضو هيات علمى در جشنواره شركت نمايند. در صورت نياز به اطلاعات بيشتر، دبيرخانه‌‌ى جشنواره آماده پاسخ‌گويى به شركت‌كنندگان است. وى در پايان به زمان‌بندى مراحل جشنواره به صورت زير اشاره كرد:

آخرين مهلت معرفى ايده و ارائه خلاصه مديريتى تا ۱۵ دى ۱۳۸۹

ارزيابى اوليه طرح و انتخاب طرح‌هاى برتر جهت شركت در مراحل نهايى تا ۵ بهمن ۱۳۸۹

برگزارى جلسات آموزشى تدوين طرح كسب و كار ويژه طرح‌هاى منتخب (نيمه دوم بهمن ماه ۱۳۸۹)

آخرين مهلت ارسال طرح‌هاى كامل تا ۳۱ فروردين ۱۳۹۰

برگزارى جشنواره و معرفى برترين‌هاى جشنواره در هفته اول خردادماه ۱۳۹۰

لازم به ذكر است علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر مى‌توانند به آدرس اينترنتى: bp.sharif.ir و يا karafarini.sharif.ir مراجعه نمايند.